Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Curlerům začíná cesta na olympiádu do Soči

Praha - S výhledem na olympijské hry v Soči vstoupí čeští curleři do mistrovství Evropy, které začne dnes ve švýcarském Champéry. Muži i ženy potřebují postoupit mistrovství světa, z něhož se získávají body do žebříčku, na jehož základě vzejde po třech letech desítka účastníků pro hry pod pěti kruhy v roce 2014. V uplynulém olympijském cyklu hráli muži mistrovství světa dvakrát, v olympijském žebříčku skončili třináctí a na hry ve Vancouveru se nekvalifikovali.

"Touhle Evropou začíná tříletý cyklus kvalifikace na olympiádu. Pro nás je úspěchem už postup na mistrovství světa, ale věříme, že kvalita naší hry jde a půjde stále nahoru a alespoň jeden náš tým do Ruska pojede," řekl trenér žen Karel Kubeška.

Muži mají na MS teoreticky jednodušší cestu, jelikož jsou na Evropě v elitní A skupině. Díky tomu jim "stačí" skončit do sedmého místa, což je historicky jejich nejlepší výsledek z předloňského šampionátu. Pokud budou osmí, musí uspět v baráži s nejlepším celkem ze skupiny B. "Pro muže jsou ambice na postup na svět jasné," řekl Kubeška o týmu, který dlouhodobě vede z pozice skipu zkušený Jiří Snítil.

Spolu se Snítilem jsou v týmu jeho bratr Martin Snítil, Karel Uher, Marek Vydra a Jakub Bareš a koučem je Kanaďan Ellery Robichaud. Ve skupině Češi mají Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Skotsko, Francie, Německo, Dánsko, Nizozemsko a Rusko.

Češky se musejí prokousat z divize B

Ženy jsou v nižší divizi, takže musí po zápasech s Itálií, Anglií, Rakouskem, Maďarskem, Walesem, Estonskem, Španělskem, Irskem a Tureckem skupinu B vyhrát, aby mohly o mistrovství světa bojovat v baráži s osmým celkem z áčka. Postup do A-skupiny pro příští mistrovství Evropy jim zajistí druhé místo v béčku.

Kubeška veze do Švýcarska v minulosti úspěšné juniorské hráčky - skip Annu Kubeškovou, Veroniku Herdovou, Terezu Plíškovou, Elišku Jalovcovou a Luisu Illkovou, které ale čeká premiéra na Evropě. "První účast mezi dospělými na velkém turnaji bude testem, který se nedá dopředu odhadnout," konstatoval trenér.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy