Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Curlerky směřují k poloprofesionalitě. Dali jsme dohromady mimořádný kolektiv, říká Kubeška

Možná vůbec nejnáročnější sezonu své kariéry mají za sebou reprezentační curlerky a s nimi i trenér Karel Kubeška. Tým skipky Anny Kubeškové musel hrát mnohokrát pod velkým tlakem v řadě důležitých turnajů. Hlavní cíl – postup na olympijské hry – sice zůstal nesplněn, šesté místo na nezapomenutelném světovém šampionátu v Kanadě ale může být dobrým výchozím bodem i k příštím letům. Kráčí k poloprofesionalitě a s nadějnými vyhlídkami vyhlíží klíčová MS v roce 2020 a 2021, kdy půjde o kvalifikační body pro příští olympijské hry.

České curlingové reprezentantky s trenérem Karlem Kubeškou
zdroj: ČT sport autor: Jan Hlaváč

Jeden turnaj během jednoho týdne. Vyrovnané špičkové týmy a jen dva z nich se mohou radovat ze splněného snu. Tak neúprosná je dodatečná olympijská kvalifikace. Před Vánoci se v Plzni Kubešková a spol. praly, ale nevyšlo to. Příště by už chtěly jít jinou cestou.

Klíčové budou dva světové šampionáty v roce 2020 a 2021. Pokud se kvalifikují na domácí půdě, pokud na MS postoupí a pokud na nich vydřou potřebné body, přivítá je za čtyři roky Peking. "Tam směřujeme. Dvakrát do sedmého místa by snad mělo stačit. Doufám, že by se to mohlo podařit," prohlásila v pořadu Téma pro hosty Kubešková.

V tuzemských podmínkách, kde je curling čistě amatérskou záležitostí, by to bylo velké poprvé. "S tím souvisí příprava, možnost být na ledě, možnost hrát turnaje s nejlepšími týmy. Souvisí s tím i zkušenost absolvovaného play-off. Je to úplně jiný zápas a dává nám to zkušenosti," přiblížila Kubešková nezbytné mety v pouti za vysněným úspěchem.

Je nám líto, video expirovalo.
Téma pro hosty ČT sport

Zažily spolu už mnohé. V minulé sezoně se dostaly do bojů o medaile na mistrovství Evropy, letos byly krok od téhož dokonce na mistrovství světa, kde nakonec skončily šesté. "Přestáváme se bát dobrých profesionálních zkušených týmů," uvedla česká skipka.

Karel Kubeška o nepostupu na olympijské hry:

"Výsledkově to byl samozřejmě neúspěch. Na druhou stranu jsme se vším všudy amatérský tým, který se snaží v profesionální nebo poloprofesionální světové špičce uhrát co nejlepší výsledky. Objektivně vzato pohledem zvenku je to místo, které nám náleží. Stejně tak mužskému týmu. Pohybujeme se na hraně úplné špičky."

Otec Anny Karel Kubeška trénuje tým dlouhé roky a cítí v něm velký potenciál. "To, co se podařilo dát dohromady, je opravdu mimořádný kolektiv. Po všech stránkách. Už před lety jsme pochopili, že bez kondiční přípravy nedokážeme nic. A děvčata se toho chopila na sto procent. Dělají vše pro to, aby dlouhé turnaje vydržela v nasazení. Zlepšili jsme se v taktice i v technice," vyjmenoval podstatné body Kubeška.

A podmínky se snaží stále zlepšovat. "Zřejmě se nám nepodaří přesunout do profesionální roviny, ale rádi bychom byli v poloprofesionálním modu, který by nám umožnil strávit alespoň 100 dní mimo domov," nastínil Kubeška. "Bez kanadských turnajů, na kterých hrají nejlepší týmy v největší zátěži, se nedostaneme do té úrovně, na kterou bychom rádi dosáhli," doplnil.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy