Následuje
Sportovní zprávy

Čtyřiadvacetiletá Diepoldová zůstává u kola: Jiný sport mě neláká, stárnu

Praha – Tereza Diepoldová, paralympijská reprezentantka, která v Londýně vybojovala jednu z jedenácti českých medailí, byla od mládí ve sportovním víru – vystřídala basketbal, plavání, cyklistiku. V bazénu se už necítila dobře, přestože na mistrovství světa před osmi lety vyválčila čtvrté místo, potřebovala změnu a chtěla se zlepšovat. V cyklistické časovce nakonec získala na paralympiádě stříbro. Teď už měnit nechce a u kola zůstane. Třetí nejlepší česká paralympionička uplynulého roku odpovídala na vaše otázky na našem webu.

Tereza Diepoldová
zdroj: ČT autor: Jan Langer

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Pardubic přišla v deseti při nehodě dálkového autobusu o nohu. Pod vedením tatínka se vrhla na plavání, od patnácti let však začala stagnovat. Po přijetí na vysokou školu v Olomouci začala rekreačně jezdit na kole, a když jí v jednadvaceti trenér Viktor Zapletal (trenér olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého) nabídl, aby to zkusila závodně, kývla. Od té doby získala dvě bronzové medaile na mistrovství světa a stala se nejlepší cyklistkou v celkovém hodnocení SP za rok 2012.

"Jiný sport mě neláká, protože už stárnu. Zůstávám u cyklistiky, dokud mi to zdraví umožní," odpověděla Diepoldová na chatu. K plavání se vracet nechce. "Poněvadž jsem nebyla dobrá a potřebovala jsem změnu, aby mě ten sport naplnil štěstím, a ten jsem našla," doplnila.

Největší oporou je Diepoldové její rodina a přítel. U rodičů má také vystavenou paralympijskou medaili. Hry v britské metropoli byly pro ni úžasným zážitkem. "Jednoznačně druhé místo na paralympiádě," odpověděla Diepoldová na otázku, jaký byl pro ni ve sportu nejemotivnější okamžik. "Byl to krásný zážitek a lidi okolo byli moc fajn," popsala své dojmy z Londýna. Z naděje paralympijského sportu čiší skromnost – také v pohledu na své soupeřky: "Mám je všechny moc ráda," uvedla.

Záznam vyhlášení nejlepšího handicapovaného sportovce roku 2012 sledujte na ČT sport v neděli 24. března od 10:00 (//porady/10560336569-vyhlaseni-nejlepsiho-handicapovaneho-sportovce-roku-2012/21347129403/).

Přestože jí je teprve čtyřiadvacet, jestli bude moci zopakovat paralympijský úspěch z automobilového okruhu v Brands Hatch, je ve hvězdách. Podobně jako drtivá většina českých paralympioniků není Diepoldová sportovkyně-profesionálka. Táhne ji sice stále "chtíč po vítězství a adrenalin", ale vzápětí dodává: "Začala jsem pracovat a nevypadá to moc světle. Nechám se překvapit."

Tereza Diepoldová

Narodila se 17. 7. 1988 v Pardubicích, kde vystudovala sportovní gymnázium. Nedávno dokončila bakalářské studium na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Patřila mezi naše nejlepší handicapované plavkyně. Na MS v Argentině 2005 skončila na čtvrtém místě v závodě na 5 kilometrů. Na Paralympijských hrách v Aténách 2004 byla desátá, v Pekingu 2008 na patnáctém místě, vždy na 400 m v. zp. V cyklistice závodí v kategorii C2 (nadkolení amputace), jejími největšími úspěchy jsou 2. místo v časovce a 4. místo v silničním závodě smíšených kategorií na Paralympijských hrách v Londýně 2012. Získala pohár za vítězství v celkovém hodnocení světového poháru 2012. Vybojovala dvě bronzové medaile na MS v Dánsku 2011.

Hlavní zprávy