Absa Cape Epic

Churavý zazářil druhým místem ve Světovém poháru

Schonach (Německo) - Sdruženář Pavel Churavý obsadil v dnešním závodu Světového poháru v německém Schonachu druhé místo a poprvé v olympijské sezoně dosáhl na stupně vítězů. Nejlepší český reprezentant v severské kombinaci nestačil pouze na lídra seriálu Jasona Lamyho Chappuise z Francie. Dvaatřicetiletý český reprezentant vybojoval pódium v elitním seriálu počtvrté v kariéře. Před dvěma třetími místy v minulé sezoně byl druhý v roce 2002 v Liberci.

Churavý stejně jako v předchozích závodech založil na úspěšný výsledek ve skoku, po němž se dokonce dělil s Italem Alessandrem Pittinem a Wilhelmem Deniflem z Rakouska o vedení. Po výkonu 92,5 metru na středním můstku odstartoval do desetikilometrového běhu s číslem jedna a útočil na premiérový triumf v kariéře.

Churavý byl po startu členem pětičlenné skupiny, do níž patřili ještě Lamy Chappuis a Fin Lauri Asikainen, kteří měli pouze jedno- a dvousekundovou ztrátu. Slabší běžci Asikainen a Denifl však tempo neudrželi a od pátého kilometru zbyla v čele pouze trojice.

Při neúčasti Nora Magnuse Moana nebo Rakušana Felixe Gottwalda představoval pro vedoucí trio nebezpečí především z dvanáctého místa startující Němec Björn Kircheisen, ani tento elitní běžec však nedokázal náskok Churavého a spol. výrazněji stáhnout. Nakonec dojel čtvrtý s více než půlminutovou ztrátou.

Pro pátý triumf v sezoně si dojel Lamy Chappuis díky útoku několik set metrů před cílem. Za ním chvíli spurtovali o druhé místo Churavý s Pittinem, Ital však pod tlakem českého soupeře svou snahu vzdal. Člen liberecké Dukly si tak dojel po osmi letech pro svůj nejlepší výsledek v kariéře.

Churavý dnes potvrdil svou mimořádnou vyrovnanost, posedmé za sebou nebyl v závodě SP horší než sedmý. Do elitní třicítky se v Schonachu vešli ještě 21. Tomáš Slavík a 23. Miroslav Dvořák. Aleš Vodseďálek byl 42. a ani dnes si první body v sezoně nepřipsal.

SP v severské kombinaci v Schonachu (Německo):
1. Lamy Chappuis (Fr.) 21:34,5, 2. Churavý (ČR) -2,1, 3. Pittin (It.) -4,4, 4. Kircheisen (Něm.) -33,7, 5. Edelmann (oba Něm.) -42,9, 6. Heer (Švýc.) 50,6, 7. Denifl (Rak.) -1:03,3, 8. Schlott -1:07,2, 9. Hettich (oba Něm.) -1:07,4, 10. Michielli (It.) -1:08,0, ...21. Slavík -1:31,4, 23. Dvořák -1:35,9, 42. Vodseďálek (všichni ČR) -2:55,8.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 19 závodů): 1. Lamy Chappuis 969, 2. Gottwald (Rak.) 589, 3. Moan (Nor.) 542, 4. Edelmann 525, 5. Frenzel (Něm.) 481, 6. Churavý 472, ...24. Dvořák 141, 33. Slavík 85.