Následuje
Manchester United - Club Brugge

Českým curlerům semifinále těsně uniklo, o olympiádu musejí ještě bojovat

Victoria (Kanada) - Historický úspěch i trocha smůly. Čeští reprezentanti na mistrovství světa v curlingu v Kanadě prohráli v posledním kole základní části se Švýcarskem 3:6, nepostoupili do finálové čtveřice a skončili osmí. Přišli tak o přímý postup na olympijské hry v Soči. O první účast na olympiádě ještě budou bojovat v prosincové dodatečné kvalifikaci v německém Füssenu, v níž z osmi týmů postoupí dva nejlepší.

Čeští curleři
zdroj: Isifa/Canadian Press

"Hráli jsme tu dobře a pokročili zase o krok dál ke světové elitě. Chyběl jen ten poslední krok. Sedmé místo je k přímému postupu na olympiádu málo," napsal skip Jiří Snítil z Kanady. Radost z nejlepšího mistrovství světa vystřídalo u českého týmu zklamání, že zatím start v Soči unikl.

Češi loni Švýcary dvakrát porazili na mistrovství světa i Evropy, ale tentokrát jim zápas nevyšel. "Švýcaři byli od začátku lepší a nedali nám moc šancí. Jejich skip zahrál na téměř sto procent," hodnotil Snítil poslední duel na šampionátu.

Nejlepší historické umístění

Ve Victorii měli Češi stejnou bilanci šest výher z jedenácti zápasů jako Norsko, Čína a Švýcarsko a o jejich umístění rozhodly vzájemné zápasy. Osmé místo je zopakováním výsledku z roku 2011, tehdy však Češi měli o jednu výhru méně.

Pro účast v Soči je však rozhodující umístění na posledních dvou šampionátech a na tom minulém byli Češi až poslední dvanáctí a získali pouze bod. V součtu bodů do olympijského žebříčku je tak předstihla nejen letošní finálová čtveřice Skotsko, Kanada, Dánsko a Švédsko, ale rovněž Čína, Norsko a právě Švýcarsko.

V prosinci ve Füssenu budou českými soupeři USA, Německo, Francie, Japonsko, Korea, Nový Zéland a Finsko. Ženy budou hrát na stejném turnaji s Německem, Japonskem, Čínou, Itálií, Lotyšskem a Norskem.

V prosinci potečou nervy

Češi by na základě posledních výsledků, bronz na mistrovství Evropy a sedmé místo na MS, mohli patřit v dodatečné kvalifikaci k favoritům. "Myslím, že takový turnaj favority nemá. Bude to poprvé v historii, co se takto v curlingu hraje, a bude to hodně na nervy...," řekl osmatřicetiletý Snítil z klubu 1. CK Brno.

Na českém úspěchu má podíl i Kanada. Tým vedl trenér Ellery Robichaud, který nadále zůstává klubovým poradcem Snítila a spol., a od loňského září je národním koučem jeho krajan Daniel Rafael. "Hodně se od nich obou učíme. Spolupráce je pro nás velmi přínosná. Bez nich bychom nebyli, kde jsme," řekl Snítil.

Výsledky MS v curlingu mužů

Švýcarsko - ČR 6:3, Dánsko - Kanada 5:3, Švýcarsko - Japonsko 8:5, USA - Norsko 9:7, Finsko - Skotsko 10:9, Norsko - Rusko 11:3, Čína - Finsko 8:5, Švédsko - Kanada 11:7.

Konečné pořadí základní části:

1. Skotsko 8 výher/3 porážky, 2. Švédsko 7/4, 3.Dánsko 7/4, 4. Kanada 7/4, 5. Norsko 6/5, 6. Čína 6/5, 7. Švýcarsko 6/5, 8. ČR 6/5, 9. USA 5/6, 10. Rusko 3/8, 11. Japonsko 3/8, 12. Finsko 2/8.

Play-off:

Sobota 4:00 Skotsko - Švédsko (vítěz přímo do finále), 20:00 Dánsko - Kanada (vítěz se utká o finále s poraženým z prvního zápasu).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy