Následuje
Zimní M ČR

Česko hostí baseballové ME, představí omlazený tým

Praha – Netradičně ve dvou zemích a celkem pěti městech se od 12. září uskuteční 33. mistrovství Evropy v baseballu. Jednou z hostitelských zemí je i Česká republika, která je oficiálním pořadatelem turnaje a zorganizuje i jeho finálovou část. Dvanáctka účastníků je rozdělena do dvou základních skupin, český výběr by ve "své" skupině B měl patřit k favoritům na postup.

Český nadhazovač Jakub Toufar
zdroj: AP

Druhou základní skupinu bude hostit německé Řezno, finálovou skupinu a zápasy o umístění pak Blansko, Třebíč a Brno, které uvidí i medailové souboje. "Je to poprvé v historii a slibujeme si od toho hlavně zvýšení diváckého zájmu. Ukázalo se totiž, že šest zápasů denně je příliš na jakoukoliv, i baseballu zaslíbenou lokalitu. Spolupracujeme s německým svazem a je tu možnost, že bychom v budoucnu byli zase spolupořadatelem my," vysvětluje předseda České baseballové asociace Petr Ditrich.

Největšími soupeři českého výběru v ostravské skupině budou nepochybně obhájci stříbra Nizozemci a třetí celek z posledního šampionátu Španělsko. "Nicméně prioritou bude porazit ostatní soupeře, tedy Chorvatsko, vítěze kvalifikace Rusko a také Řecko, které je pro nás velkou neznámou. To však neznamená, že nebudeme chtít bodovat i proti Španělsku a Holanďanům, které jsme na posledním ME porazili," říká manažer reprezentace Michal Müller.

Téma pro hosty ČT sport

Česko představí na domácím ME velmi omlazený tým, který bude patřit k nejmladším na šampionátu. "Mladí hráči se strašně rychle zlepšují, dnes se začíná v osmi letech, v mé éře to bylo v šestnácti nebo i osmnácti a ještě se člověk stihl dostat do reprezentace. A budeme mít nejen mladý kádr, ale i mladý realizační tým v čele s hlavním koučem Mikem Griffinem," objasňuje Ditrich.

V nominaci je i několik hráčů, kteří patří do širšího kádru organizací zámořské profesionální MLB. "Určitě se blíží doba, kdy některý z našich hráčů dostane poprvé šanci v prvním týmu v Major League. Možná to bude trvat ještě jednu dekádu, ale věřím, že se to podaří. Dobře nám funguje pražská a hlavně moravská akademie, jsme velmi úspěšní v mládežnických kategoriích a i mladí hráči už mají řadu zkušeností," věří ve světlé zítřky Müller.

Základem kádru jsou hráči z extraligy

Základ čtyřiadvacetičlenného výběru je postaven na hráčích z domácí extraligy. Nižšími soutěžemi v USA prošli jen nadhazovači Marek Minařík (Pittsburgh Pirates), Jan Novák (Baltimore Orioles) a zadák Martin Červenka (Cleveland Indians).

Nominace českých baseballistů na mistrovství Evropy:

Nadhazovači: Boris Bokaj, Jan Tomek (oba Arrows Ostrava), Radim Chroust, Petr Minařík, Martin Schneider (všichni Draci Brno), Marek Červenka (Kotlářka Praha), Tomáš Duffek (Eagles Praha), Marek Minařík (Pittsburgh Pirates/Lokomotiva Louny), Daniel Mráz, Jakub Toufar (oba Technika Brno), Jan Novák (Baltimore Orioles/Kotlářka Praha).

Zadáci: Petr Čech (Arrows Ostrava), Martin Červenka (Cleveland Indians/Kotlářka Praha), Jakub Voják (Skokani Olomouc).

Vnitřní polaři: Přemek Chroust, Jakub Hajtmar, Tomáš Polanský (Všichni Draci Brno), Jan Drábek, Petr Zýma (oba Eagles Praha), Jakub Sládek (Kotlářka Praha).

Vnější polaři: Matěj Hejma (Eagles Praha), Jakub Malík (Arrows Ostrava), Jiří Marek (Technika Brno), Michal Ondráček (Draci Brno).

Hlavní zprávy