Kooperativa NBL 2023/2024

Češi zářili ve sprintu: Moravce porazil jen Fourcade, Šlesingr byl čtvrtý

Östersund – Čeští biatlonisté v poolympijské sezoně rozhodně nepolevují. V dramatickém sprintu světového poháru na 10 km ve švédském Östresundu si pro stříbro dojel Ondřej Moravec, Michal Šlesingr ztratil na Jakova Faka ze Slovinska deset vteřin a byl čtvrtý. Na stupně vítězů tak budou útočit i v nedělní stíhačce. Pro vítězství si doběhl suverén posledních let Martin Fourcade z Francie. Zítřejší stíhačku sledujte na ČT sport a našem webu od 10:55.

Michal Šlesingr (v popředí) a Ondřej Moravec
zdroj: ČTK/PR/ autor: Český svaz biatlonu

Moravec i Šlesingr položili základ úspěchu na střelnici. Oba byli přesní a nemuseli ani na jedno trestné kolo. Moravec běžel o něco rychleji, trojnásobný olympijský medailista ze Soči tak počtvrté v kariéře skončil v SP druhý. Fak byl o pouhé čtyři desetiny sekundy pomalejší. Šlesingr navázal na třetí místo ze čtvrtečního vytrvalostního závodu, úvodního individuálního závodu sezony.

"Je to bombastický," smál se Moravec. "Fantazie, máme dva do čtyř. Nedá se tomu nic vytknout. Klobouk dolů, kluci to zvládli výborně," řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Šlesingra se předchozí dvě sezony trápil kvůli zdravotním problémům a nyní opět ukazuje, že patří do špičky. "Dva roky jsem se připravoval na tenhle comeback. Myslím, že je nejvyšší čas, aby sezona skončila," vtipkoval.

Šlesingr byl po druhé střelbě pátý, ale v závěrečném okruhu předstihl Rusa Garaničeva. "Všechny závody si mi tu těžko rozjíždějí, jsem takový celý vláčný a potom mám dost sil do závěrečného kola," řekl dobře naladěný Šlesingr.

Udržet nebo vylepšit své pozice se Moravec i Šlesingr pokusí v nedělním stíhacím závodu, do kterého vyrazí s odstupy ze sprintu. Do stíhačky se vešli i ve sprintu 33. Tomáš Krupčík, 49. Michal Krčmář a těsně i 56. Jaroslav Soukup. České barvy jsou vysoko i v průběžném pořadí SP po dvou závodech. Vede Nor Emil Hegle Svendsen, na druhém místě je Šlesingr před Moravcem.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 24:46,6 (0 tr. okruhů), 2. Moravec (ČR) -28,3 (0), 3. Fak (Slovin.) -28,7 (0), 4. Šlesingr (ČR) -38,9 (0), 5. Garaničev -45,0 (0), 6. Šipulin (oba Rus.) -48,1 (1), 7. Svendsen -49,4 (1), 8. Björndalen (oba Nor.) -56,6 (2), 9. Smith (Kan.) -1:00,3 (0), 10. Eder (Rak.) -1:02,4 (1), ...33. Krupčík -1:48,4 (0), 49. Krčmář -2:17,6 (2), 56. Soukup (všichni ČR) -2:33,4 (3)

Průběžné pořadí SP (po 2 z 25 závodů): 1. Svendsen 96 b., 2. Šlesingr 91, 3. Moravec 83, 4. Lesser (Něm.) 72, 5. Björndalen 72, 6. Semjonov (Ukr.) 67, ...46. Krupčík 8, 47. Soukup 8.