Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Březina ztrácí na prvního Chana jen dva body, Verner je až čtrnáctý

Nice (Francie) - Pro české fanoušky začala nejzajímavější část světového šampionátu v krasobruslení, soutěž mužů. Ve francouzském Nice totiž odstartoval krátký program, v němž se představilo i české duo Michal Březina, Tomáš Verner. První z nich může být se svým výkonem nadmíru spokojen. Přestože celou sezonu bojoval se čtvernými skoky, v Nice předvedl krásného salchowa se čtyřmi otáčkami a ve své jízdě neudělal výraznější chybu. Od rozhodčích dostal 87,67 setin bodu a o pouhé dva body zaostává za největším favoritem soutěže Kanaďanem Patrickem Chanem. Krátký prohram uzavřel Verner, ale jízda se mu vůbec nepovedla. Jen těsně přesáhl hranici 70 bodů a patří mu až 14. pozice. Los zítřejších volných jízd, které vysílá ČT4 zítra od 15:15, byl příznivý divákům a připravil jim dramatické vyvrcholení. Nejlepší muži krátkého programu nastoupí na konci finále v opačném pořadí.

Michal Březina
zdroj: ČTK/AP

Březina si k dnešním dvaadvacátým narozeninám nadělil životní krátký program. Po trojitém axelu a kombinaci flipu s toeloopem skočil dokonalý čtverný salchow. To mu dodalo energii pro skvělé provedení krokové pasáže a přineslo nový osobní rekord 87,67 bodu. Dosavadní maximum si vylepšil o bezmála šest bodů, přičemž za technickou hodnotu jízdy dostal vůbec nejvyšší známku ze všech krasobruslařů. Po čtvrtých místech na posledních dvou MS tak bude útočit na zisk první seniorské medaile.

"Myslím si, že to lepší být nemohlo. Zajel jsem to čistě, jediné, co bych na tom ještě mohl vylepšit, tak je zařazení kombinace čtverného a trojného skoku. To už by bylo absolutní maximum. Poprvé za ty dva roky jsem to předvedl tak, jak jsme to plánovali a jak to mělo být," radoval se Březina v rozhovoru pro Český rozhlas.

Je nám líto, video expirovalo.
MS v krasobruslení 2012 Francie

Radost mu udělala i pouze dvoubodová ztráta na vedoucího Chana. "V tenhle moment je to pro mě úplně perfektní. Je to mistr světa a já byl čtvrtý. Odstup dvou bodů souhlasí. Udělal jsem malou chybu na dopadu u axela, za kterého normálně dostávám kolem dvou bodů, teď jsem obdržel necelých 1,5 a to ve výsledku může být ono," dodal Březina.

Znovu se ukázalo, že se obvykle daří jen jednomu z českých krasobruslařů. Verner chyboval hned při pokusu o čtverný toeloop, kterému ubral dvě otáčky. Při trojitém toeloopu v kombinaci dopadl na dvě nohy a udělal další drobné chyby. Za krátký program dostal jen 70,38 bodu a před sobotními volnými jízdami je mimo první desítku.

Češi před volnými jízdami

Michal Březina: "Pokud chci něco dokázat, musím do toho jít a program bude vypadat stejně jako na mistrovství Evropy. Doufám, že tam nebudou ty dvě chyby a že skočím čtveráky."

Tomáš Verner: "Opravdu jsem se cítil líp než před mistrovstvím Evropy. Teď už se tak necítím. Není to tak, že bych měl zdravotní potíže a nemohl bruslit. Nevím, co s tím budu dělat. Asi nic. Obuju si zítra boty a zabruslím volnou jízdu. Uvidím, kam doskáču."

Chan nezajel bezchybně, přesto vede

Chan v krátkém programu potvrdil dominanci, i když jeho dnešní výkon zdaleka nebyl bezchybný. Při úvodním čtverném toeloopu měl "hluboké koleno", takže nemohl zařadit kombinaci a nahrazoval ji lutzem. Navíc zavrávoral v úvodu krokové sekvence. Navzdory tomu díky známkám za programové komponenty vede a má nakročeno k obhajobě titulu.

Patrick Chan při jednom ze skoků v krátkém programu
zdroj: Getty Images

Podobně jako Verner dopadli i další kandidáti na medaile. Pády při čtverném toeloopu i trojitém axelu poznamenaly vystoupení loňského vicemistra světa Takahika Kozuky. Japonský reprezentant zaostal o více než dvanáct bodů za svým osobním rekordem a je třináctý.

V krátkém programu selhal i obhájce bronzové medaile Artur Gačinskij. Ruský krasobruslař, který na lednovém evropském šampionátu nestačil jen na Jevgenije Pljuščenka, se při pokusu o čtverný toeloop dostal z osy a rozbalil ho po druhé otáčce. Do kombinace pak zařadil jen druhý dvojitý toeloop a nabral velkou bodovou ztrátu, která ho srazila až za Vernera na šestnáctou příčku.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení

Muži - krátký program:

1. Chan (Kan.) 89,41,

2. Březina (ČR) 87,67,

3. Takahaši (Jap.) 85,72,

4. Joubert (Fr.) 83,47,

5. Fernández (Šp.) 81,87,

6. Amodio (Fr.) 79,96,

...14. Verner (ČR) 70,38. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy