Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Březina medaili nezískal, krasobruslařům kraluje Chan

Nice (Francie) - Krasobruslař Michal Březina medaili na mistrovství světa nezískal, ve volné jízdě se propadl ze druhého místa po krátkém programu na šestou pozici. Titul obhájil Kanaďan Patrick Chan. Další dvě medaile berou Japonci Daisuke Takahaši a sedmnáctiletý Juzuru Hanju. Druhý z Čechů Tomáš Verner završil nepovedený šampionát propadem ze čtrnáctého na šestnácté místo.

Březina vzhledem k vývoji soutěže potřeboval k zisku medaile výrazně překonat osobní rekord. Jeho sny o stupních vítězů se však rozplynuly hned po čtverném toeloopu, který skončil pádem. Nejistý byl i dopad při čtverném salchowu a vyhlídky na medaili byly definitivně ztraceny. Dvaadvacetiletý český reprezentant byl nejistý i při dalších skocích, ačkoliv je zvládl bez pádu. Za nejlepšími daleko zaostal a nenavázal ani na čtvrtá místa z minulých dvou světových šampionátů. Bronzová příčka mu patřila jen mezi Evropany, před ním byli Francouzi Brian Joubert a Florent Amodio.

Březina: Spokojený nejsem, ale dopadlo to docela dobře

"Určitě nejsem spokojený jako včera, ale pořád jsem udržel nejlepší skupinu na mistrovství světa (šestici) a zůstal jsem i ve špičce. I tak to dopadlo docela dobře, i když se mi to nepovedlo," řekl Březina. Na pád v úvodu se v dalším průběhu jízdy snažil nemyslet. "Dnes to ale bylo těžké. Všichni zajeli dobré a čisté jízdy. Byl to těžký závod, ale dostal jsem přes 150 bodů, což je pro mě pozitivní," dodal Březina.

Chan znovu ukázal, že vzhledem ke své výkonnostní převaze nad zbytkem světa vyhrává, i když chybuje. Po vydařeném úvodu, kdy zvládl dva čtverné toeloopy i axel, školácky chyboval při nájezdu u axela. Ani se neodrazil a skončil na ledě. O jedenáct bodů zaostal za osobním rekordem, přesto získal nejvyšší známku volných jízd a potvrdil vedení po krátkém programu.

Je nám líto, video expirovalo.
MS v krasobruslení 2012 Francie

Na stupně vítězů se po loňské páté příčce vrátil mistr světa z roku 2010 Takahaši. Na bluesovou hudbu s přehledem skočil čtverný toeloop i dva trojité axely a překonal hranici 170 bodů.

Hanju zajel životní jízdu, Verner skončil nejhůře od roku 2005

Životní volná jízda vynesla ze sedmé příčky na bronzový stupínek Hanjua. Sedmnáctiletý Japonec rovněž zvládl čtverný toeloop i všechny další těžké skoky. Nerozhodil ho ani hloupý pád při krocích, jen o pár vteřin později skočil trojitý axel s dvojitým toeloopem. Výborné piruety i provedení mu vyneslo bez jedné setiny 174 bodů, čímž se ve známce za volnou jízdu zařadil na páté místo historických tabulek.

Vernerovi se po výpadku v krátkém programu nedařilo ani dnes, znovu neskočil čtverný toeloop a ještě si o dvě místa pohoršil. Někdejší evropský šampion zaznamenal nejhorší umístění na mistrovství světa od roku 2005, kdy vypadl v kvalifikaci. Jen na olympijských hrách ve Vancouveru byl ještě horší, tam skončil devatenáctý.

"Po pátečním výkonu bylo těžké se soustředit. Když jsem poté ztrojil toeloopa na začátku jízdy, byl jsem z toho znechucený a bylo těžké se vrátit zpátky do jízdy," řekl zklamaný Verner, který celkově nevydařenou sezonu zakončil symbolicky. "Teď pojedu domů, dám se zdravotně dohromady a od května se začnu připravovat naplno na předolympijskou sezonu," dodal.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení

Muži:

1. Chan (Kan.) 266,11,

2. Takahaši 259,66,

3. Hanju (oba Jap.) 251,06,

4. Joubert 244,58,

5. Amodio (oba Fr.) 243,03,

6. Březina 239,55,

...16. Verner (oba ČR) 210,66.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy