Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Bobisté pilují start na novém trenažéru ve Stromovce, na Hrách v Pekingu chtějí medaili

Čeští bobisté dostali další možnost k tomu, aby se ještě více přiblížili světové špičce. V areálu sportovního centra ministerstva vnitra Olympu v pražské Stromovce mají totiž od úterý v provozu nový trenažér na pilování startů.

Ve Stromovce je v provozu nový trenažér na pilování startů pro bobisty
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Michal

V sousedství atletického oválu vyrostla 110 metrů dlouhá konstrukce s dvěma věžemi. Železný "bob" s kolečky hučí po kolejnici a zbytek je obložen tartanem. Na jedné straně je mírnější a z druhé prudší křivka sklonu. "Je to splnění snu," řekl Martin Bohman, šéf Českého svazu bobistů a skeletonistů.

Dosud jezdili bobisté na stárnoucí trenažér do Liberce. "Přínosem je, že je to teď dostupnější a hlavně v moderním technickém stavu," řekl brzdař Jan Šindelář a doplnil, proč je podobné zařízení pro bobisty nezbytné. "V dnešní době je start strašně důležitý. Jakmile ztratíte na startu, tak snad jen (Němec Francesco) Friedrich je schopen to sjet, ale ostatní asi ne. Proto je důležité být špičce co nejblíž, mít to naběhané."

V tréninkovém letním období se bobisté startům věnují od půlky května minimálně dvakrát týdně. "Než jdeme na led, tak máme okolo dvě stě padesáti startů. Tady je to těžší než na ledu," upozornil Šindelář.

Po vzoru Němců přidělají Češi na kolečka i klasický bob. "Budeme do něj skákat a trénovat sesednutí, protože to je také hodně důležité," dodal.

Výstavbu trenažéru za 6,5 milionu korun financoval Olymp. Bobisté si ho vysloužili výkony v ledovém korytu. I díky novému čtyřbobu například vylepšili na březnovém mistrovství světa šestým místem české maximum v této disciplíně. Nyní mají další vymoženost a v budoucnu se snad mohou těšit i na lepší dvojbob.

Cílem je olympijská medaile v Pekingu

Díky trenažéru mají před sebou velkou výzvu. Slíbili medaili z Her v Pekingu 2022. "Uděláme pro to maximum," přikývl Bohman. Profil byl dokonce stavěn i s parametry, které by se měly blížit budoucí olympijské dráze. "Snad to tak bude. Pod tlakem možná trošku jsme, ale snad se nám to vyplatí," zakončil Šindelář.

Začátkem září je v plánu mistrovství republiky v tlačení bobů. Vizí je uspořádat příští rok i světový šampionát v tlačení, v kterém patří Češi k nejlepším.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy