Lyžování ČR 2024

Björndalen získal na MS ve štafetě čtvrté zlato, Češi desátí

Pchjongčchang (Korea) - Norští biatlonisté s finišmanem Ole Einarem Björndalenem, jenž už na mistrovství světa získal tři zlaté medaile, vyhráli v Pchjongčchangu závěrečnou štafetu na 4 x 7,5 km. České kvarteto obsadilo po dobře rozjetém závodě desátou pozici.

Češi přitom ještě po polovině závodu útočili na medaili. Michal Šlesingr po bezchybné střelbě předával Zdeňku Vítkovi na třetím místě a skvělý běžec i přes tradičně slabší stojku, po níž musel na jeden trestný okruh, průběžnou bronzovou pozici udržel. Po předchozí střelbě vleže přitom dokonce vedl.

Šanci na medaili měli Češi ještě po páté návštěvě na střelnici, kterou zvládl s dvěma dobíjeními Roman Dostál. Nejzkušenější člen týmu ovšem pokazil stojku, musel na dvě trestná kola a ze čtvrté příčky se propadl na desáté místo. Stejná pozice patřila české čtveřici i po dojezdu finišmana Jaroslava Soukupa.

Pro titul si poprvé od roku 2005 dojeli spolufavorité Norové ve složení Emil Hegle Svendsen, Lars Berger, Halvard Hanevold a Björndalen. Vítěz tří individuálních závodů na tomto MS Björndalen sice odjížděl z poslední střelby jako druhý za Rakušanem Christophem Summanem, nakonec mu však nadělil 12,6 sekundy. Třetí skončili olympijští vítězové Němci s více než půlminutovou ztrátou.

Norský fenomén Björndalen tak zakončil MS s bilancí čtyř prvních a dvou čtvrtých míst, která obsadil ve smíšené štafetě a závodu s hromadným startem. Na kontě má celkově čtrnáct titulů mistra světa.

Výsledky štafety mužů na 4 x 7,5 km:
1. Norsko (Svendsen, Berger, Hanevold, Björndalen) 1:08:04,1 (2 tr. okruhy/9 dobíjení), 2. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Landertinger, Sumann) -12,6 (0/7), 3. Německo (Rösch, Stephan, Pfeiffer, Greis) -32,7 (0/10), 4. Francie -56,5 (0/4), 5. Ukrajina -1:14,7 (0/6), 6. Rusko -1:41,9 (1/10), 7. Itálie -2:09,3 (1/10), 8. Švýcarsko -2:20,3 (0/8), 9. Švédsko -3:11,3 (2/12), 10. Česká republika (Šlesingr, Vítek, Dostál, Soukup) -3:11,4 (3/10).