Paralympijský magazín

Björgenová si doběhla v prologu finále pro další triumf

Falun (Švédsko) - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála ve finále Světového poháru ve švédském Falunu prolog na 2,5 km volnou technikou a pátým vítězstvím za sebou se přiblížila k zisku velkého křišťálového glóbu. V závodě mužů na 3,3 km triumfoval pro změnu poprvé v kariéře Kanaďan Alex Harvey. Český běžec na lyžích Martin Jakš obsadil 17. místo, Eva Nývltová zaběhla 39. čas a na body nedosáhla.

Björgenová triumfovala suverénně o šest sekund před domácí Charlotte Kallaovou, třetí skončila další Norka Marthe Kristoffersenová. Trojnásobná olympijská vítězka z Vancouveru Björgenová si připsala 50 bodů a opět zvýšila náskok před Justynou Kowalczykovou. Polská obhájkyně celkového prvenství na ni před závěrečnými víkendovými závody ztrácí už 170 bodů. Jednatřicetiletá Björgenová míří za třetím celkovým triumfem ve Světovém poháru, který vyhrála už v letech 2005 a 2006.

Harvey doběhl do cíle s náskokem dvou desetin vteřiny před již jistým vítězem seriálu Dariem Colognou ze Švýcarska. Třetí Kanaďan Devon Kershaw zaostal o tři vteřiny, Jakš na vítěze ztratil 16 vteřin. Harveyho dosavadním nejlepším výsledkem v kariéře bylo druhé místo z loňského sprintu v Drammenu.

...17. Jakš (ČR) -16,0.

Průběžné pořadí SP: 1. Cologna 1 966 b., 2. Kershaw 1 269, 3. Northug (Nor.) 1 199, 4. Hellner 989, 5. Legkov (Rus.) 967, 6. Harvey 881, ...11. Bauer 611, 19. Jakš 374, 94. Magál 40, 143. Razým (všichni ČR) 7.