Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MČR

Biatlonistka roku Koukalová: Hry v Koreji mohou být vrcholem mé kariéry

Praha - Mistryně světa a druhá žena hodnocení uplynulé sezony Světového poháru Gabriela Koukalová se stala podle očekávání podruhé za sebou a potřetí v kariéře nejlepší českou biatlonistkou sezony. Cenu převzala na slavnostním galavečeru v pražském Národním domě na Vinohradech. V hlasování členů Českého svazu biatlonu Koukalová získala 175 bodů a suverénně porazila Ondřeje Moravce (100). Na pomyslných stupních vítězů skončila třetí Puskarčíková (91), která je zároveň "skokankou" roku.

Biatlonistka roku Gabriela Koukalová
zdroj: ČT4 autor: ČTK/Vít Šimánek

Koukalová se v této sezoně stala mistryní světa, skončila druhá ve Světovém poháru a prožila nezapomenutelné okamžiky v Novém Městě na Moravě. Už nyní ale myslí na další a
možná poslední výzvu - olympijské hry v Pchjongčchangu 2018.

V zimě si na světovém šampionátu dojela vedla zlaté ještě pro stříbrnou i bronzovou medaili. Sbírku křišťálových glóbů rozšířila o dva kousky za sprint a závod s hromadným startem a patnáctkrát stála v SP na stupních vítězů.

"Teprve v těchto dnech si plně uvědomuji, co se mi podařilo. Mám to tak, že ten intenzivní pocit prožitku se u mě dostavuje se zpožděním. Vzpomínky jsou neuvěřitelně silné a teď na začátku přípravy mi současně pomáhají vrátit se k tréninkové dřině," uvedla Koukalová po vítězství v anketě Biatlonista sezony.

Už v zimě měla jasno o největším zážitku. "Tím pro mě bylo a stále je vítězství před zaplněnou Vysočina Arenou v Novém Městě na Moravě," řekla při vzpomínce na triumf v závodu s hromadným startem před 35 tisíci fanoušky. 

Posezonní únavu setřásla po boku manžela Petra během dovolené na souostroví v Indickém oceánu. "Volno jsem potřebovala a měla jsem ho tentokrát dlouhé. Myslím, že mi to opravdu hodně prospělo. Navíc jsem byla obklopena samými pozitivními lidmi, přáteli, rodinou," pochvalovala si sedmadvacetiletá Koukalová.

Nyní už se vrátila k tréninku s týmem a začíná myslet na únorové hry pod pěti kruhy. Zlatá medaile z olympiády jí jediná ve sbírce chybí. "Věřím, že zůstanu během přípravy i v průběhu sezony zdravá. Tuším, že olympiáda v Koreji by pro mě mohla být vrcholem kariéry," řekla Koukalová. 

Teoreticky je možné, že nadcházející sezona bude její poslední. V minulosti řekla, že po hrách v Pchjongčchangu skončí, ale loni v Novém Městě naznačila, že by to tak nemuselo být. "Takovými myšlenkami se vůbec nezabývám, protože ničemu nepomáhají, naopak dokážou být velice svazující," vysvětlila. Dopředu si raději velká rozhodnutí neplánuje. "Věřím tomu, že život to vymyslí za nás," řekla. 

Pokud by skončila, je pravděpodobné, že by zarmoutila fanoušky, kteří se s biatlonovou hvězdou ztotožňují. "Nikdo není nenahraditelný a ani já nejsem. Bude to v pohodě," uvedla Koukalová. "Doufám, že v našich šlépějích půjde spousta sportovců, kteří jsou teď mladí a nadějní. Věřím, že budou mít také úspěchy."

Šestadvacetiletá bitalonistka z Jablonce nad Nisou je dvojnásobnou mistryní světa, dvojnásobnou stříbrnou olympijskou medailistkou a vítězkou Světového poháru. Biatlonistkou sezony sezony byla v Česku vyhlášena poprvé v sezoně 2012/13.

Svérázná kráska je vdaná za bývalého badmintonistu Petra Koukala a proslula roztržitostí. Pochází ze sportovní rodiny, její matka má stříbro z běžecké štafety na ZOH 1984 v Sarajevu. Za sportovní vzor má Němku Magdalenu Neunerovou, jako své koníčky uvádí umění, historii, hru na klavír, sport a četbu, na několika akcích se představila i jako zpěvačka.

Biatlonista roku: 1. Koukalová 175 b., 2. Moravec 100, 3. Puskarčíková 91, 4. Krčmář 81, 5. Šlesingr 49. 

Trenér roku: Zdeněk Vítek (kouč žen). 

Talent roku: Markéta Davidová. 

Skokan roku: Eva Puskarčíková. 

Síň slávy: Antonín Žák (z roku 1974 první český juniorský mistr světa) 

Hlasování fanoušků na serveru iDnes.cz: 1. Koukalová 7291 hlasů, 2. Moravec 457,
3. Davidová 384.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články