Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Biatlonista Soukup doběhl ve stíhacím závodu třetí

Östersund – Český biatlonista Jaroslav Soukup se poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů ve Světovém poháru. V dnešním stíhacím závodu na 12,5 kilometru ve švédském Östersundu doběhl třetí, když až ve finiši prohrál souboj s Norem Emilem Heglem Svendsenem. Suverénně zvítězil Francouz Martin Fourcade. Michal Šlesingr se neudržel v elitní desítce a byl dvanáctý. Čeští reprezentanti potvrdili vynikající vstup do sezony - během úvodních tří závodů již podruhé vystoupili na stupně vítězů. Soukup navázal třetím místem ve stíhačce na stejnou pozici Šlesingra ze středečního vytrvalostního závodu.

Jaroslav Soukup
zdroj: ČTK/AP

"Jsem rád jak za sebe, protože o takovém výsledku jsem vždycky snil, tak i za trenéra, který vidí, že práce má smysl," řekl Soukup spolupracovníkovi. "Upřímně se přiznám, že jsem Jardu tak vysoko nečekal. O to více mu ale úspěch přeji. Jarda je velký poctivec jak v přípravě, tak v životě, a tenhle výsledek si jednoduše zaslouží," pochválil Soukupa trenér Ondřej Rybář.

Do závodu startoval Soukup ze sedmého místa po sprintu, Šlesingr běžel hned za ním. Oba spolupracovali a pohybovali se na šestém až devátém místě přes půl závodu. Jejich cesty se rozešly na třetí střelecké položce. První rány vestoje trefil Soukup čistě, zatímco Šlesingr musel po chybách na dvě trestná kola.

Životní výsledek pro Soukupa

I poslední zastávku na střelnici zvládl Soukup čistě. "Jarda zraje, protože ještě loni by v takové pozici poslední položku nezvládl. Teď od něho bylo až mazácké, s jakým klidem a přesností si poradil s posledními pěti terči," řekl Rybář. Soukup se díky přesné mušce vstoje dostal na třetí místo za Svendsena. Slavného Nora v posledním kole předjel a snažil se mu ujet, ale nepodařilo se mu to. Sto metrů před cílem Svendsen nastoupil a českého závodníka předjel. Pro devětadvacetiletého Soukupa je i třetí místo životním výsledkem a průjezd cílem si patřičně vychutnal s rukama nad hlavou. Své maximum vylepšil o jednu pozici, dosud byl nejlépe čtvrtý loni v Anterselvě ve vytrvalostním závodu.

V závěru závodu byl ovšem přesvědčený, že se s Norem Emilem Heglem Svendsenem přetahuje o třetí místo. I domnělé čtvrté místo bylo pro Soukupa skvělé umístění. "Ruce jsem zvedl z úlevy, že jsem v cíli, i kvůli tomu, že závod se mi prostě povedl. Neměl jsem se za co stydět," řekl. Radost devětadvacetiletého Soukupa však ještě vzrostla poté, co se dozvěděl, že má jít jako třetí na vyhlášení. "Dozvěděl jsem se to pět minut po závodu. Je to nádherný začátek sezony, být na stupních vítězů je skvělé," usmíval se český biatlonista.

Šlesingr přišel o umístění v desítce kvůli čtyřem chybám na střelnici. "Vše podstatné se odehrálo při třetí střelbě. Po první ráně se mi rozklepala kolena, vůbec jsem nebyl schopen zamířit," vysvětlil Šlesingr. "Nikdy se mi to ještě nestalo, a tak jsem z toho byl hodně zaskočený, ale už rozumím pocitům Romana Dostála, kterého tyto stavy potkávaly pravidelně," vzpomenul exmistra světa. "Přesto mám z celkového vystoupení v Östersundu radost," řekl průběžně čtvrtý muž SP.  

Závod se vydařil i Ondřeji Moravcovi, který se posunul ze 48. místa po sprintu na 25. příčku. Bez bodů zůstal Zdeněk Vítek, který si pohoršil a kvůli šesti chybám na střelnici dojel na 51. pozici.

Výsledky závodu SP v biatlonu v Östersundu

Muži - stíhací závod (12,5 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 32:56,0 min. (0 tr. kol),

2. Svendsen (Nor.) -25,5 (2),

3. Soukup (ČR) -26,9 (1),

4. Bö (Nor.) -52,0 (3),

5. Bergman (Švéd.) -52,5 (4),

...12. Šlesingr -1:48,5 (4),

...25. Moravec -2:47,3 (1),

...51. Vítek (všichni ČR) -4:56,0 (6).

Pořadí SP (po 3 z 26 závodů):1. M. Fourcade 163 b., 2. Bergman 122, 3. Svendsen 122, 4. Šlesingr 117, 5. Bö 113, 6. Soukup 108, ...44. Holubec 18, 47. Moravec 16, 53. Vítek 5.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy