Bauer dojel v Tour de Ski druhý na klasické desítce

Toblach (Itálie) - Běžec na lyžích Lukáš Bauer dojel druhý v šesté etapě Tour de Ski a poprvé od stříbra z loňského mistrovství světa v Liberci se postavil na stupně vítězů. V italském Toblachu český reprezentant uspěl na klasické desítce, do které se startovalo intervalově. Bauer vedl na všech mezičasech a až v cíli ho porazil Švéd Daniel Rickardsson o 1,7 vteřiny. Třetí dojel Nor Petter Northug, který si tak udržel vedení v průběžném pořadí Tour, Bauer je sedmý.

Ženský závod na pět kilometrů vyhrála s jasným náskokem jedenácti vteřin Polka Justyna Kowalczyková a dostala se do průběžného vedení Tour de Ski. Druhá skončila Aino-Kaisa Saarinenová z Finska, třetí doběhla Slovinka Petra Majdičová. Nejlepší z českých reprezentantek byla Kamila Rajdlová na 26. příčce, což znamenalo její nejlepší umístění v letošní Tour.

Bauer vlétl do závodu přesně podle slibů, že bude útočit naplno. Nejrychlejší byl od začátku, na prvním mezičasu po 2,2 kilometru měl na vedoucího muže Tour Northuga náskok více než dvou sekund a v tu chvíli už se v celkovém hodnocení posunul na hranici desítky.

V rychlosti nepolevoval, ale jeho tempu sekundoval Rickardsson, který se Bauera držel na dálku jako klíště na rozdíl necelých dvou sekund. Na sedmém kilometru tato dvojice dávala jasně najevo, jak se závod bude vyvíjet.

Od ostatních se odpoutala, Northug ztrácel šest sekund, Cologna více než 17 vteřin a další Švéd Hellner, před etapou třetí muž průběžného pořadí, už devatenáct. Obhájce vítězství Cologna se ještě před cílem dál propadl, dojel až osmý a v celkovém pořadí klesl z druhého místa.

V závěrečných dvou kilometrech Rickardsson, který byl před startem etapy na 14. místě o necelou sekundu před Bauerem, o něco zrychlil a českého běžce porazil. Výborně jel v závěru Němec Axel Teichmann a udržel se v průběžném pořadí Tour před českým závodníkem stejně jako dalších pět lyžařů.

Pro Bauera posun po dnešní etapě na sedmé místo zároveň znamená útok na stupně vítězů v celkovém pořadí, neboť v sobotu je po dni volna na programu závod na 20 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem, v němž by český vítěz Tour de Ski z roku 2008 mohl opět nějakou ztrátu ubrat. V neděli pak seriál vyvrcholí výjezdem volnou technikou do sjezdovky Alpe Cermis ve Val di Fiemme, na vrchol jako první dojede celkový vítěz Tour de Ski.

Šestý závod Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu

Muži (10 km klasicky): 1. Rickardsson (Švéd.) 23:14,5, 2. Bauer (ČR) -1,7, 3. Northug (Nor.) -6,2, 4. Teichmann (Něm.) -13,4, 5. Hellner (Švéd.) -25,5, 6. Heikkinen (Fin.) -28,6, 7. Di Centa (It.) -31,6, 8. Cologna (Švýc.) -35,5, 9. Harvey (Kan.) -42,4, 10. Filbrich (Něm.) -46,4, ...26. Jakš -1:03,5, 33. Koukal -1:11,0, 45. Magál -1:38,3, 56. Šperl (všichni ČR) -2:12,0.

Průběžné pořadí Tour (po 6 z 8 závodů): 1. Northug 2:40:48,0, 2. Hellner -20,1, 3. Teichmann -29,5, 4. Cologna -29,7, 5. Rickardsson -32,3, 6. Heikkinen -34,4, 7. Bauer -34,8, ...26. Koukal -4:29,2, 41. Magál -8:52,7, 45. Jakš -10:00,9, 50. Šperl -11:20,1, Kožíšek a Razým (oba ČR) odstoupili.