Bartoň jako jediný český běžec bodoval v úvodním sprintu Tour de Ski

Val Müstair (Švýcarsko) - Na úvod Tour de Ski bodoval jediný český lyžař. Jan Bartoň ve sprintu volnou technikou ve švýcarském Val Müstair obsadil 27. příčku. Zbývajících sedm českých reprezentantů skončilo v kvalifikaci. Z vítězství se radují Sergej Usťugov a Stina Nilssonová.

Jan Bartoň
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Bartoň ve Švýcarsku zajel patnáctý čas v kvalifikaci a zajistil si nejlepší výsledek v kariéře, jímž dosud bylo 35. místo z Düsseldorfu 2011. "Je to můj první postup a první body ve Světovém poháru, takže super. Je to pro mě velká motivace do další práce a dalších závodů. Zatím jsem byl pětkrát nebo šestkrát do čtyřicátého místa, ale nikdy se mi nepodařilo vejít se do té bodované třicítky. Doufám, že teď už to půjde takhle dál, hlavně s čistou hlavou a bez nervozity," uvedl Bartoň.

Ve čtvrtfinále už poté na soupeře nestačil a dojel s více než třísekundovou ztrátou na posledním šestém místě. "To čtvrtfinále mě mrzí. Chyba byla hned po startu, byl jsem druhý, mohl jsem si jet do kopce podle sebe, ale nešikovně jsem všechny pustil před sebe. I ze šestého místa jsem si věřil na průjezd do druhého kola, to se mi podařilo v kvalifikaci. Čekal jsem, že bych se mohl dostat mezi první trojku, ale všichni zrychlili a jel jsem pořád šestý," řekl Bartoň.

Další čtyři čeští běžci skončili v kvalifikaci. Dušan Kožíšek v ní obsadil 46., Martin Jakš 53., Michal Novák 55. a Petr Knop 62. pozici. Mezi ženami byla nejvýš Petra Nováková, které na 34. příčce k postupu chyběly dvě a půl sekundy. Karolína Grohová a Kateřina Beroušková obsadily 59. a 63. místo.

Oba vítězové Usťugov a Nilssonová vyhráli kvalifikaci a nejrychlejší byli i v následných třech vyřazovacích jízdách. Usťugov navázal na tři týdny staré vítězství v Davosu a o více než dvě sekundy za sebou nechal druhého Itala Federica Pellegrina.

Bartoň získal ve Švýcarsku první body do Světového poháru

"Nebudu nic skrývat, chci vyhrát Tour. Pokusím se zvítězit pro ty, kteří tady nemohou být. Trénoval jsem s nimi, byli na ten závod stejně dobře připraveni, ale nedovolili jim startovat," uvedl Usťugov. Kvůli podezření z porušení pravidel o dopingu nemůže startovat na Tour její bývalý vítěz Alexandr Legkov a další Rusové Maxim Vylegžanin, Jevgenij Bělov, Alexej Petuchov, Julia Ivanovová a Jevgenija Šapovalovová. Všichni mají od Mezinárodní lyžařské federace pozastavenou činnost.

Také Nilssonová si připsala druhou výhru v sezoně po triumfu v klasickém sprintu v Ruce. Za sebou nechala norské trio Maiken Caspersen Fallaová, Heidi Wengová a Kathrine Rolsted Harsemová.

Jedenáctý ročník Tour de Ski pokračuje na Nový rok znovu ve Val Müstair závody klasickou technikou s hromadným startem. Muži pojedou 10 km, ženy poloviční vzdálenost.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val Müstair (Švýcarsko) - sprint volně 1,5 km:

Muži: 1. Usťugov (Rus.) 3:00,5, 2. Pellegrino (It.) -2,0, 3. Krogh -2,8, 4. Sundby (oba Nor.) -3,5, 5. Chanavat (Fr.) -10,3, 6. Harvey (Kan.) -15,9, ...27. Bartoň, v kvalifikaci 46. Kožíšek, 53. Jakš, 55. Novák, 62. Knop.

Průběžné pořadí Tour (po 1 ze 7 závodů): 1. Usťugov 2:01,2, 2. Pellegrino -8,2, 3. Krogh -13,8, 4. Sundby -17,0, 5. Chanavat -20,4, 6. Harvey -27,6, ...26. Bartoň -1:04,2, 46. Kožíšek -1:13,9, 53. Jakš -1:14,9, 55. Novák -1:15,3, 62. Knop -1:15,9.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 32 závodů): 1. Sundby 590, 2. Krogh 455, 3. Iversen (Nor.) 354, 4. Heikkinen (Fin.) 329, 5. Halfvarsson (Švéd.) 316, 6. Klaebo (Nor.) 304, ...88. Jakš 8, 95. Bartoň 4, 102. Bauer 2.

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:26,3, 2. Fallaová -2,5, 3. Wengová -6,5, 4. Harsemová (všechny Nor.) -7,0, 5. Van der Graaffová (Švýc.) -7,0, 6. Digginsová (USA) -7,6, ...v kvalifikaci 34. Nováková, 59. Grohová, 63. Beroušková.

Průběžné pořadí Tour (po 1 ze 7 závodů): 1. Nilssonová 2:28,2, 2. Fallaová -10,7, 3. Wengová -16,6, 4. Harsemová -20,8, 5. Östbergová (Nor.) -21,3, 6. Digginsová -23,7, ...34. Nováková -1:13,8, 59. Grohová -1:20,6, 63. Beroušková -1:27,6.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 32 závodů): 1. Wengová 697, 2. Östbergová 653, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 479, 4. Björgenová 423, 5. Nilssonová 394, 6. Fallaová 378.