Lyžování ČR 2024

Bank si dojel v Itálii pro body, v super-G znovu zářil Jansrud

Val Gardena (Itálie) – Podeváté se v sezoně postavil na start a počtvrté vyhrál. Nor Kjetil Jansrud skvělou formu v novém ročníku potvrdil i v superobřím slalomu ve Val Gardeně a díky triumfu si pojistil vedení ve světovém poháru. Český zástupce Ondřej Bank si v super-G dojel pro body za sedmadvacáté místo a v této disciplíně bodoval teprve podruhé v kariéře.

Bank ztratil na Jansruda 1,73 sekundy a připsal si druhý nejlepší výsledek v tomto ročníku SP. Lepší o pět příček byl ve sjezdu v Beaver Creeku před dvěma týdny.

V superobřím slalomu před Val Gardenou bodoval Bank jen třicátým místem před čtyřmi lety v Beaver Creeku. "A pak jsem na olympiádě v Soči devátý. Já jsem takový trošku zvláštní jezdec," smál se Bank.

Před závodem si moc nevěřil a v úvodu dělal chyby. "Ale zase se mi povedla spodní část. Ve sjezdu jsem v ní byl pátý, v super-G to bylo podobné. Ztrácel jsem hodně, ale dole jsem to stáhnul. Jsem rád," řekl Bank.

Devětadvacetiletý Jansrud má úžasnou bilanci ze superobřích slalomů. Úvodní v Lake Louise rovněž vyhrál a v Beaver Creeku byl druhý. Dnes vyhrál téměř o půl sekundy. Druhý byl domácí matador Dominik Paris, třetí Rakušan Hannes Reichelt.

"Je to fantastické. Cítím se dobře a jezdím s velkou kupou sebevědomí," pochvaloval si Jansrud, jenž má z olympiád kompletní sbírku medailí, ale na mistrovství světa zatím na pódium nedosáhl a ve Světovém poháru byl také nejlépe druhý v celkovém hodnocení loňského super-G. V pátek byl ve Val Gardeně ve sjezdu druhý za Stevenem Nymanem z USA.

Lyžaři jsou v polovině náročného předvánočního programu. V neděli je čeká obří slalom v Alta Badii a den nato v Madonně di Campiglio slalom.

SP v sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie):

Muži - superobří slalom: 1. Jansrud (Nor.) 1:33,87, 2. Paris (It.) -0,46, 3. Reichelt -0,54, 4. Kriechmayr (oba Rak.) -0,56, 5. Innerhofer (It.) -0,59, 6. Janka (Švýc.) -0,68, 7. Marsaglia (It.) -0,77, 8. Baumann (Rak.) -0,83, 9. Défago (Švýc.) -0,99, 10. Striedinger (Rak.) -1,07, ...27. Bank (ČR) -1,73.

Pořadí superobřího slalomu SP (po 3 ze 7 závodů): 1. Jansrud 280, 2. Reichelt 200, 3. Paris 94, 4. Mayer (Rak.) 89, 5. Défago 89, 6. Striedinger 86.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 37 závodů): 1. Jansrud 592, 2. Hirscher (Rak.) 440, 3. Paris 345, 4. Reichelt 291, 5. Pinturault (Fr.) 254, 6. Ligety (USA) 246, ...84. Bank 15, 106. Krýzl (ČR) 6.