Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Alberto Tomba, olympijský vítěz a miláček žen, slaví padesátku

Řím – Mesiáš, La Bomba či Maestro. Přezdívky, které během veleúspěšné kariéry obdržel italský fenomén Alberto Tomba. Trojnásobný šampion z Her pod pěti kruhy, mistr světa a majitel devíti křišťálových glóbů včetně jednoho velkého se nesmazatelně zapsal do dějin sjezdového lyžování. Muži, který vyjma sportovních úspěchů proslul také častými skandály, je právě dnes padesát let.

Alberto Tomba
zdroj: ČTK

"Když jede, prožívá Itálie celonárodní orgasmus," psali svého času novináři o vládci točivých disciplín přelomu 80. a 90. let. Černovlasý Ital, prezentující se dravým stylem a mottem "raději nedojet, než nevyhrát", zvítězil celkem padesátkrát ve Světovém poháru. Více triumfů mají jen Ingemar Stenmark ze Švédska a Rakušan Hermann Maier.

Ženy ho zbožňovaly, paparazzi pronásledovali. "Udělali ze mě rváče, pijana, děvkaře, tlučhubu, hulváta, žrouta a blbce," stěžoval si v minulosti Tomba.

Zpočátku chtěl být fotbalistou. I kvůli úspěchům slavného krajana Gustava Thöniho, jenž mu později dělal osobního trenéra, ale nakonec zvítězily lyže. Debut ve Světovém poháru si odbyl koncem prosince 1985. O rok později dojel v obřím slalomu v Alta Badii druhý, na což vzápětí navázal bronzem z MS 1987, které hostila Crans-Montana.

První velká medaile byla nicméně pouhým předkrmem před hlavním chodem, olympijskými hrami v Calgary 1988. Tomba kraloval ve slalomu i obřím slalomu, přestože po prvním kole obou závodů na vedoucí pozici nefiguroval. Totéž zopakoval i o osm let později během mistrovství světa v Sierra Nevadě.

Mezitím přidal do sbírky cenných kovů další olympijské zlato, když v Albertville 1992 dominoval v "obřáku" a ve slalomu obsadil druhé místo. Stříbro navzdory nevydařenému úvodnímu kolu obhájil také pod pěti kruhy v Lillehammeru 1994. Následující sezonu získává velký křišťálový globus pro vítěze celkového hodnocení Světového poháru.

S kariérou se rozloučil po neúspěšných jízdách v Naganu, kde měl k medailím poměrně daleko. "Už mě nebaví mrznout, byl jsem pořád nastydlý," vysvětlil své rozhodnutí, za nímž stála především ztráta motivace, stres a únava.

V současnosti Tomba objíždí různé soutěže krásy, propaguje parfémy i spodní prádlo a stihl rovněž debut na stříbrném plátně. Kromě toho sbírá vína, jezdí na motocyklu nebo pomáhá postiženým dětem. V roce 2006 byl ambasadorem turínských Her. Stal se také součástí slavnostního zahájení, kam přinesl olympijský oheň.

Alberto Tomba během zahájení OH v Turíně
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy