Následuje
ODM 2020: Hokej

Achilovka už je skoro bez bolesti, těší Hejnovou, která cítí velkou formu

Praha – Když minulý týden vynechala kvůli bolavé Achillově šlaše úvodní mítink Diamantové ligy v Dauhá, panovaly obavy, jestli nebude muset upravit přípravu na blížící se olympiádu. Zuzana Hejnová je však po sedmi dnech odpočinku téměř stoprocentně fit a už se nemůže dočkat prvního startu. Po nezvykle dlouhém soustředění se totiž cítí ve výborné formě a věří, že v Riu by ji mohla přetavit v nejcennější kov.

Zuzana Hejnová
zdroj: ČTK/AP/ autor: ANTHONY ANEX

Sníh, déšť a studené počasí v Česku Zuzana Hejnová již tradičně v březnu mění za slunce, teplo a příjemné klima v Jihoafrické republice. Letošek však do zajetého programu české reprezentantky přinesl jisté změny. Místo čtyř až pěti týdnů strávila na jižní polokouli téměř dva měsíce a poctivě pilovala formu k pomalu se blížícímu vrcholu sezony.

Test formy pak měl přijít právě minulý týden na mítinku Diamantové ligy v Kataru, jenže devětadvacetiletou běžkyni těsně před závodem zastavila bolavá achilovka. "Start jsem zrušila z preventivních důvodů. Nechtěla jsem z kraje sezony riskovat. Tělo bylo unavené a jednalo se o jakési přetížení," hodnotí zdravotní indispozici Hejnová.

I proto si trojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek naordinovala týden klidu, po kterém už je situace mnohem růžovější. "Hned jak jsem se vrátila, tak se na mě vrhnul fyzioterapeut a už po rehabilitaci jsem cítila úlevu. Nyní už je to skoro bez bolesti a věřím, že bude sezona pokračovat jak má," řekla spokojená bronzová medailistka z poslední olympiády v Londýně.

První mítink v Kataru i přes zdravotní komplikace sledovala z tribuny a pohled na dráhu ji udělal celkem radost. Její disciplínu ovládla Britka Eilidh Doyleová v solidním čase 54,53 sekundy, ale česká reprezentantka by si na svoje soupeřky věřila. "Vítězka běžela celkem dobře. Překvapila mě, jelikož se hned při prvním startu přiblížila osobáku. Jinak to ale nebyly žádné zářivé výkony, což je dobře. Já sama bych běžela rychleji. Cítím se velmi dobře", řekla s úsměvem.

Na druhou stranu ji absence v závodě hodně mrzela, jelikož kromě nemožnosti otestovat formu zkomplikovala život i organizátorům, kteří s jejím startem počítali. "Nebylo mi kvůli tomu vůbec dobře. Všichni chtěli nějaké oficiální vyjádření, ale říkala jsem si, že nebudu první ani poslední, komu se to přihodí. V olympijské sezoně by se tímto způsobem zachoval každý. I když závody nevzdávám, tak si myslím, že jsem udělala správné rozhodnutí a předešla jsem zranění," uznala.

Zuzana Hejnová
zdroj: ČTK autor: Adolf Horsinka

Obhájkyně triumfu v Diamantové lize absencí rovněž ztratila v boji o celkové prvenství, ale sama přiznává, že kvůli olympiádě hodlá vynechat i některé z dalších mítinků prestižního seriálu.

"Budu se řídit tou nohou, a když vynechám některé kolo z Diamantové ligy, tak se nic nestane. Hlavní cíl je olympiáda," bez váhání přiznává Hejnová, jež boj o korunu ale nevzdává. "Po Riu jsou ještě 2-3 závody, kde se dá spousta bodů nahnat."

Forma? Cítím se skvěle

Optimismus Hejnové před vrcholy sezony i přes mírné zdravotní komplikace vychází z povedeného soustředění, z něhož se vrátila ve výborné formě. Během dvou měsíců tvrdě pracovala jak na fyzičce, tak i na rychlosti, ale jak sama přiznává, žádné výrazné změny oproti jiným rokům v přípravě s trenérem neudělali.

"Soustředění proběhlo výborně. Musím říct, že jsem trénovala opravdu dobře a i kouč byl spokojený. Forma je podobná jako před MS v Moskvě. (pozn. na něm získala zlato a zaběhla národní rekord 52,83 s.). Ještě jsem tedy nevyběhla, tak nemám srovnání, ale po Moskvě je to asi druhé nejlepší jaro. Pokud zůstanu zdravá, tak si myslím, že bych se mohla přiblížit moskevskému výkonu," říká spokojeně.

Jediné, co na dlouhé africké přípravě trochu vadilo, bylo kromě špatných regeneračních prostor také absence blízkých. "Není to ideální, ale když má člověk cíl a chce ho dotáhnout do zdárného konce, tak mu nic jiného nezbývá. V současnosti je však spousta komunikačních zařízení, díky nimž se můžeme kdykoliv s kýmkoliv spojit. Dá se to tak vydržet, ale nejde to tak dělat pořád," uznala.

Cílem z olympijských her je zlato

Nyní je už Hejnová doma, kde připravuje na první plánovaný test formy, jenž by měl přijít na Zlaté tretře v Ostravě 20. května. Česká reprezentantka se už domácího mítinku nemůže dočkat, ale zároveň doufá, že se nebude opakovat loňský rok, kdy se museli atleti potýkat s nepříznivým počasím.

"Loni to bylo hrozné, zima a déšť. Věřím, že to letos bude lepší. V Ostravě hrozně ráda závodím. Je tam skvělá atmosféra a diváci vás ženou strašně dopředu. Člověk tak občas běží lépe, než na co má. Rekord mítinku letos asi nepadne, ale věřím, že se mu můžu přiblížit. Byla bych spokojená s časem kolem 54 sekund," plánuje.

Bouřlivá atmosféra na stadionu ve Vítkovicích bude pro Hejnovou také dobrou zkouškou psychiky, která s blížící se olympiádou bude pod čím dál větším tlakem. Čeští fanoušci totiž čekají, že z Brazílie doveze zlato. "Musím být silná. Patří to k tomu. Tlak se snažím nepřipouštět. V hlavě to mám nastavené tak, že je to daleko a může se stát cokoliv," řekla.

Do Rio de Janeira se už ale těší. Olympijská atmosféra v Londýně, kde byla bronzová, jí učarovala, a z Brazílie by se chtěla vrátit ještě s cennějším kovem. "Cíl je zvítězit. Uvidíme, jak to půjde. Věřím, že když budu zdravá a budu trénovat jako doteď, tak můžu vyhrát," dodala.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy