Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Golf Time

Pražské Harpie boří stereotypy v americkém fotbale

Praha - Na londýnské olympiádě si letos ženy poprvé vyzkouší box a nově se bude hrát i smíšená tenisová čtyřhra. Olympijský výbor se tím snaží vyrovnávat poměr mužských a ženských sportů. V Česku boří stereotypy v dříve čistě mužském sportovním odvětví Harpie Praha, první ženský tým amerického fotbalu v zemi.

Ženský americký fotbal
zdroj: ČT4

"Najdou se i lidé, kteří říkají, že to není sport pro holky, ale já si myslím, že dneska holky můžou dělat cokoli," tvrdi rozehrávačka Harpií Petra Mičeková a na dotaz, co ji na americkém fotbale láká, má vcelku jasnou odpověď: " Prostě se tady člověk vybije a vydá ze sebe všechno."

"Dívka jednoho hráče si chtěla zahrát americký fotbal, tak jsme založili dívčí tým," přibližuje začátky Harpií trenér Nikita Maximov. Problémem ovšem je, že nejbližší tým, se kterým by Harpie mohly změřit síly, sídlí až v Rakousku. "Zatím jen trénujeme, holky zatím nemají helmy, jen chrániče ramen a vybavení si postupně dokupují," dodává Maximov.

Případný olympijský sen žen v přilbách s chrániči zubů ale zůstane jen snem. Olympionici mají pro zařazování nových sportů přísná pravidla. "Aby se ženský sport prosadil, musel by mít velké mezinárodní měřítko, a to ženský americký fotbal nemá," vysvětluje expert ČT na americký fotbal Jiří Kalemba. U některých sportů to ale vyšlo, a tak letos v Londýně proběhne první turnaj v ženském boxu a za dva roky v Soči se chystají i ženské skoky na lyžích.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články