Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Podvod šampiónů NFL? Patriots pomohly k postupu podhuštěné míče

New York – Nad únorovým triumfem New England Patriots v Superbowlu se vznáší pachuť podvodu. Tým kolem hvězdného Toma Bradyho si zřejmě záměrně pomohl k postupu ze semifinále proti Indianapolis podhuštěnými míči. Patriots v lednovém duelu nad Colts zvítězili 45:7, prvního února pak vybojovali mistrovský titul po výhře nad Seattlem 28:24.

Tom Brady
zdroj: AP autor: Patrick Semansky

Obvinění Patriots vychází ze zprávy o 243 stranách, kterou sepsal právník Ted Wells, jehož si NFL na vyšetřování skandálu najala. "Je více pravděpodobné než nikoli, že se pracovníci New England Patriots podíleli na porušení pravidel," píše se ve zprávě.

Výsledky vyšetřování také vrhají špatné světlo na čtyřnásobného vítěze Super Bowlu a jednoho z nejslavnějších amerických sportovců Bradyho. Hvězdný quarterback po vypuknutí aféry tvrdil, že si podhuštěných míčů nevšiml, což však podle Wellse není možné. "Byl si toho minimálně všeobecně vědom," uvedl.

V jakém rozpětí musejí být míče nafouknuty, určují pravidla. Podhuštěné míče umožňují lepší úchop a chytání, přičemž tato výhoda ještě vynikla v deštivém počasí, jež v lednovém utkání panovalo. Na špatné míče si stěžovalo vedení poražených Colts a NFL potvrdila, že 11 z 12 míčů nevyhovovalo regulím. Ze zprávy vyplývá, že míče po kontrole před zápasem nejspíš upustili dva pracovníci Patriots.

Komisionář soutěže Roger Goodell oznámil, že liga se bude zabývat možností disciplinárního řízení. Šéf obviněného klubu Robert Kraft se závěry zprávy nesouhlasí, ale nebude se je snažit napadat.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy