Následuje
MS 2020 USA

Czech Bowl znovu ovládli Black Panthers. Závěr ale poznamenal kontroverzní moment

Praha – Nadvláda amerických fotbalistů Prague Black Panthers nad nejvyšší českou soutěží pokračuje. Obhájce titulu v třiadvacátém Czech Bowlu porazil městského rivala Prague Lions 10:9 a připravil jim vůbec první porážku v sezoně. Závěr střetnutí však poznamenal kontroverzní moment, kterého si všimli dokonce i na stránkách zámořské NFL.

Do konce zápasu chyběly pouze dvě vteřiny a Lions byli v téměř neřešitelné situaci na vlastní polovině. Quaterback Matt Silva proto poslal dopředu vysoký míč, který však zachytil hráč Black Panthers Jan Dundáček, a vše vypadalo jasně pro obhájce titulu. Obránce v bílém k překvapení všech ale s míčem zaběhl do vlastní end zóny, kde si s ním lehl.

Hráči Lions se okamžitě dožadovali po rozhodčích odpískání safety, což by znamenalo zvrat v utkání. Sudí se ovšem rozhodli, že šlo o setrvačnost hráče, a dva body Lions nedali. Black Panthers díky tomu mohli slavit čtvrtý titul v řadě.

"Bylo to hodně sporné. Nechci říct, že to rozhodčí pískli špatně, ale podle mě to mělo být safety. Rozhodčí rozhodli, jak rozhodli, a my musíme pogratulovat Panterům," řekl Lukáš Růžek.

Rozhodující tři body střetnutí, v němž dominovaly obrany obou celků, si tak na své konto připsal v závěrečné čtvrtině kicker Marek Hruboň. Ten se deset minut před koncem za vyrovnaného stavu 7:7 postavil ke kopu z více než 30 yardů a míč z jeho kopačky skončil přesně v brankovém prostoru.

"I když to byl defenzivní zápas, tak to byl nejlepší Czech Bowl za poslední roky. Za tu vyrovnanost jsme rádi, protože je to koření jakéhokoli sportu. Byla i skvělá atmosféra, asi nejlepší, co pamatuji," řekl předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza.

Panteři díky triumfu potvrdili nadvládu nad domácí soutěži, Lions, kteří svého rivala v základní části hned dvakrát porazili, naopak prodloužili dlouhé čekání na titul.

Byli to přitom Lvi, kdo zápas začal lépe. Tři minuty před koncem první čtvrtiny se jim povedl signál s přihrávkou do strany a runningback Lukáš Růžek předvedl parádní kličkovanou zakončenou sedmdesátiyardovým touchdownem.

Panteři se těžko prosazovali, ale pomohla jim chyba soupeře. Quarterback Silva zbytečně riskoval, hodil míč do rukou soupeře a Jan Kabát 30 vteřin před koncem poločasu srovnal.

Ve druhé půli se rozehrál quarterback Panterů Dundáček a dvěma vydařenými pasy dostal svůj tým na jediný yard od touchdownu, ale pak přišla chyba při rozehrávce a z akce nic nebylo.

Až v poslední čtvrtině dostal Dundáček svůj tým znovu na dostřel, ovšem po jednom souboji se zranil a musel ze hry. Panteři i tak jeho akci zužitkovali v úspěšný kop Hruboně, který poslal obhájce titulu do vedení.

Lions měli šanci ještě minutu a půl před koncem, ale obrana soupeře jejich přihrávku na touchdown zachytila a Panthers už těsnou výhru uhájili i za cenu safety znamenající pouhé dva body pro Lvy, což na srovnání nestačilo.

"Je to naprostá euforie. Nemám slov. Oni nás dvakrát v sezoně porazili, my je teď chtěli rozštípnout. Nakonec jsme vyhráli jen o bod, ale i to se počítá," radoval se Jan Kabát. "Chtěli jsme ukázat, že to zvládáme i bez Američanů. Jim jsme naopak Američany vypnuli. Ale musím Lions pochválit, kam se za poslední roky dostali. Podali super výkon stejně jako my. Byl to neskutečný zápas," dodal nejužitečnější hráč finále.

Czech Bowl, finále české ligy amerického fotbalu:

Prague Black Panthers - Prague Lions 10:9 (0:0, 7:7, 0:0, 3:2)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy