Závěrečný masák ovládl Johannes Bö a doběhl si pro malý křišťálový glóbus

Úplně poslední závod sezony Světového poháru v biatlonu vyhrál v kanadském Canmore Johannes T. Bö. Získal tím také celkové prvenství v disciplíně a malý křišťálový glóbus za závody s hromadným startem. Češi se v závěrečném vystoupení nepředstavili.

Johannes T. Bö
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Johannes Bö předvedl perfektní ležku na střelnici a doslova letěl na trati. Po polovině závodu měl fenomenální Nor před pronásledovateli více než dvacetisekundový náskok, který po úvodní stojce díky strojově čistému "kulometu" ještě narostl. V závěru chyboval až poslední dvacátou ránou, ale ani to mu neuškodilo.

Bö nakonec zvítězil o téměř 45 sekund. Dosavadní lídr disciplíny Johannes Dale-Skjevdal s dvěma chybami sice skončil druhý, ale jeho krajan Bö ho přeskočil o tři body. Třetí skončil Francouz Emilien Jacquelin se ztrátou dalších 23 sekund.

Bö věděl, že pokud zvítězí, opanuje také pořadí disciplíny. Dale-Skjevdal navíc hned na úvod předvedl dvě chyby a v poli závodníků se propadl až na průběžné 28. místo se ztrátou 43 sekund na čelo.

Poté však méně slavný Nor zabral a třemi nulami se prodral až na druhé místo. Jenže Bö svou sólo jízdu na čele uhájil. Na druhé ležce mu sice pomohly dva kalibry, ale blesková stojka mu dala klíčový náskok.

Nedařilo se naopak čtvrtému v celkovém pořadí Světového poháru – Sturla H. Laegreid minul pět terčů a skončil až na 22. příčce. S biatlonem se definitivně rozloučil Němec Benedikt Doll, jenž uzavřel bohatou kariéru.

SP v biatlonu v Canmore (Kanada) – závod s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. J. T. Bö 36:03,4 (1 tr. okruh), 2. Dale-Skjevdal (oba Nor.) -44,5 (3), 3. Jacquelin (Fr.) -1:07,2 (3), 4. Giacomel (It.) -1:15,1 (4), 5. T. Bö (Nor.) -1:19,9 (4), 6. Ponsiluoma (Švéd.) -1:23,8 (4).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 4 závodech): 1. J. T. Bö 252, 2. Dale-Skjevdal 249, 3. Christiansen (Nor.) 200, 4. T. Bö 181, 5. Jacquelin 151, 6. Ponsiluoma 149, ...27. Krčmář (ČR) 50.

Konečné pořadí SP (po 21 závodech): 1. J. T. Bö 1262, 2. T. Bö 1080, 3. Dale-Skjevdal 949, 4. Laegreid (Nor.) 862, 5. Christiansen 817, 6. Jacquelin 712, ...28. Krčmář 252, 55. Štvrtecký 44, 64. Mareček 30, 74. Václavík 15, 85. Karlík 5, 92. Hornig, 94. Mikyska (všichni ČR) oba 1.