Johannes Bö je králem sezony, z Čechů bodoval jen Krčmář. Jeden z nejlepších závodů letos, řekl

Ani se třemi chybami si Johannes Bö nenechal ujít vítězství ve stíhacím závodě Světového poháru a může slavit zisk velkého křišťálového glóbusu – už popáté v kariéře. Zároveň v Canmore ovládl i celou disciplínu. Souboj o druhé místo vyhrál Švéd Sebastian Samuelsson před Francouzem Ericem Perrotem. Nejlepší z českých biatlonistů Michal Krčmář byl čtyřiadvacátý.

Johannes Bö
zdroj: ČTK/AP

"Byl to jeden z nejlepších závodů mé sezony. Jel jsem hodně kvalitní závod, speciálně první tři kola jsme měli super lyže," vyprávěl Krčmář v rozhovoru pro ČT sport.

Na trati jsem měl síly, mohl jsem zafinišovat tak, jak jsem v posledních pěti závodech cítil, že to nejde. Jsem spokojen, ale neznamená to, že to zapomenu. Do další sezony je před námi spousta práce," dodal.

Nechtěl být jen negativní. "S tou pauzou, nemocemi, si myslím, že ta sezona nebyla úplně strašidelná. Ale člověk se chce v těch vyšších patrech pohybovat. Díky všem fanouškům, i těm, co dorazili do Nového Města. Jsou to zážitky na celý život," řekl Krčmář.

Johannes Bö vyrážel do závodu s luxusním polštářem, který činil minutu a dvě vteřiny, takže mu příliš nemuselo vadit, že hned první terč netrefil, ale překvapení to bylo.

A obecenstvo v kanadském středisku zahučelo i při závěrečné ráně na druhé položce, kdy Nor taktéž minul. Stíhali ho Francouz Jacquelin a Švéd Samuelsson, kteří stáhli ztrátu na velice hratelných deset, resp. dvacet sekund.

Jenže zatímco Johannes Bö zastřílel svou čistou a rychlou klasiku, Jacquelin spustil rychlopalbu, která ho stála tři sta metrů navíc. Netrefil se ani Samuelsson, do bojů o přední příčku se tak přihlásili Tarjei Bö i Francouz Perrot.

Trenér Málek v biatlonovém muzeu v Canmore

Ani další chybka už na celkovém triumfu Johannese Bö nic nezměnila, ale dál pokračoval tuhý boj. Jacquelin neudržel nervy na uzdě, kdežto Perrot se Samuelssonem ano. Rozdíl mezi nimi činil pouhou vteřinu. V cílové rovince byl nakonec o čtyři desetiny vteřiny rychlejší Švéd.

Krčmář nechal na střelnici dva omyly, další tři Češi se v cíli seřadili za sebou od osmačtyřicátého do padesátého místa. Vítězslav Hornig s Jonášem Marečkem chybovali třikrát, Jakub Štvrtecký se zmýlil dokonce sedmkrát a jen podtrhl neúspěšnou sezonu.

V SP si každopádně Johannes Bö připsal celkově 84. triumf a v historickém pořadí o jedno vítězství již překonal Francouze Martina Fourcada. Víc výher má jen legendární Nor Ole Einar Björndalen (95).

Před touto a minulou sezonou vyhrál Johannes Bö celkovou klasifikaci SP také v letech 2019 až 2021. V této sezoně získal i sedm medailí z mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, tři z toho byly zlaté. SP v Canmore zakončí nedělní masáky.

Výsledky:

1. J. T. Bö (Nor.) 34:38,0 (3 tr. okruhy), 2. Samuelsson (Švéd.) -11,2 (1), 3. Perrot -11,6 (1), 4. Jacquelin (oba Fr.) -33,5 (4), 5. T. Bö (Nor.) -37,9 (2), 6. Giacomel (It.) -1:09,3 (4), ...24. Krčmář -3:00,4 (2), 48. Hornig -5:24,14 (3), 49. Mareček -5:29,45 (3), 50. Štvrtecký (všichni ČR) -5:55,9 (7).

Konečné pořadí stíhacích závodů (po 7 závodech): 1. J. T. Bö 491, 2. Dale-Skjevdal (Nor.) 353, 4. T. Bö 350, ...31. Krčmář 68, 54. Štvrtecký 15, 55. Mareček 15, 66. Václavík 7, 71. Karlík 5, 79. Hornig (všichni ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 21 závodů): 1. J.T. Bö 1172, 2. T. Bö 1035, 3. Dale-Skjevdal 874, 4. Laegreid 844, 5. Christiansen 783, 6. Strömsheim (všichni Nor.) 680, ...28. Krčmář 252, 55. Štvrtecký 44, 64. Mareček 30, 74. Václavík 15, 85. Karlík 5, 92. Hornig 1, 94. Mikyska 1.