O první českou medaili na ME se postarala Horská. Gemov se Seemanovou doplavali pátí

Česká výprava na ME v krátkém bazénu slaví první cenný kov. Kristýna Horská si vyplavala bronz na 200 metrů prsa a první velkou medaili v kariéře vybojovala v českém rekordu 2:19,63 minuty. Pátá místa si připsali jak Ondřej Gemov na 200 m motýlek, tak také Barbora Seemanová ve finále na 100 metrů volný způsob. Druhá česká kraulařka Barbora Janíčková obsadila osmou příčku stejně jako znakař Miroslav Knedla ve finále stovky.

Barbora Seemanová
zdroj: České plavání

Šestadvacetiletá Horská byla před dvěma lety v této disciplíně na ME v krátkém bazénu v Kazani o dvě desetiny čtvrtá, ale tentokrát se mohla v Otopeni radovat z první velké medaile. Získala ji v sezoně, v níž v létě přišla o mistrovství světa v dlouhém bazénu, protože dočasně přestala vidět na jedno oko.

Horská, která v minulosti také podstoupila operaci srdce kvůli arytmii, se na medailovou pozici dostala po první obrátce a celý závod se pohybovala na druhé až třetí příčce. Vedle suverénní Nizozemky Tes Schoutenové (2:16,09) ji nakonec předčila už jen Dánka Thea Blomsterbergová, za níž Horská zaostala jen o devět setin. Naopak před čtvrtou Dánkou Clarou Rybakovou-Andersenovou měla bezmála půlsekundový náskok.

Horská získala první velkou medaili

"Strašně jsem si ho přála, ale viděla jsem, že to bude těžký souboj, že to bude vyrovnané. Já jsem strašně šťastná, že se mi to povedlo," uvedla Horská k výsledku. "Překvapilo mě to. Věděla jsem, že to bude opravdu těsné. A tím, že jsem věděla, že jsem trošku před tou, co byla vedle mě, která byla včera rychlejší, tak jsem si říkala, že by to mohlo být dobré. A ono to dobré bylo," dodala k tomu, že v závodě porazila některé lepší soupeřky z předchozího dne.

Česká výprava se tak v Rumunsku raduje z medaile ještě před očekávaným startem obhájkyně stříbra na 200 metrů volný způsob Barbory Seemanové v její hlavní disciplíně. Největší hvězda české výpravy prokázala dobrou formu na stovce, kde obsadila pátou příčku. Ve finále byla o sedm setin pomalejší než v semifinále a výkonem 52,28 sekundy zaostala o osmnáct setin za bronzovou Britkou Freyou Andersonovou.

Seemanová už po semifinále tušila, že bojovat o medaili proti specialistkám na stovku pro ni bude obtížné. "Chtěla jsem do toho jít po hlavě. Neměla jsem co ztratit, takže jsem chtěla otevřít fakt rychle. Věděla jsem, že holky tím, jak tu stovku mají zažitou, tak se budou vracet i rychle, a já s tím mým stylem dvoustovky jsem prostě nebyla schopná to roztočit tak, aby to stačilo na rychlejší čas," uvedla. To nejlepší by pro ni v Otopeni mělo teprve přijít. "Více se soustředím na delší tratě, takže pro mě to je dobrý ukazatel toho, že mám rychlost, která se mi bude určitě v té dvoustovce a čtyřstovce hodit," doplnila.

Osmou příčku ve stejném závodě obsadila druhá česká kraulařka Barbora Janíčková, která dohmátla v čase 53,06. Vyhrála Francouzka Beryl Gastaldellová (51,48). Páté místo obsadil Ondřej Gemov na 200 metrů motýlek. Ve finále časem 1:52,55 zaostal o devět setin za svým rekordem ze semifinále, od medaile ho dělilo 43 setin. Druhé finále absolvoval při premiéře na vrcholné seniorské akci osmnáctiletý znakař Miroslav Knedla. Po šestém místě na padesátce doplaval osmý na dvojnásobné trati a osobní rekord ze semifinále vylepšil na 50,57.

Z českých prsařů v semifinále dvoustovky uspěl jen Matěj Zábojník, který se z osmého místa kvalifikoval do finále. Stačil mu čas 2:06,11 minuty. Vojtěch Netrh byl o 83 setin pomalejší a zařadil se na dvanáctou příčku. Druhé finále uniklo Danielu Gracíkovi, který na 50 metrů motýlek nenavázal na český rekord z rozplavby a výkonem 22,80 obsadil jedenáctou příčku.