Magazín UEFA

SESTŘIH: Tre Kronor vstoupily do turnaje cenným vítězstvím nad Američany

Mistrovství světa nabídlo hned první den souboj dvou největších favoritů skupiny B. Švédové díky dvěma brankám a asistenci Joela Erikssona Eka porazili Spojené státy 5:2. Američané inkasovali poslední dva góly při závěrečné power-play.

Sestřih utkání Švédsko – USA

Do utkání, které řídila čtveřice českých rozhodčích v čele s hlavními Franěm a Hribikem, vstoupili aktivněji Američané.

Výraznější šance si však vytvářeli Švédové. Ve 4. minutě mohl otevřít skóre Dahlin. Podařilo se to ale až v 8. minutě, když se při signalizované početní výhodě prosadil Eriksson Ek.

Hned na začátku druhé části mohl vyrovnat Jones, trefil ale jen tyč. Američané se tlačili do útoku, Seveřané předvedli efektivitu.

Ve 24. minutě přidal druhý gól Raymond. Další branku mohl vstřelit Grundström, ze slibné pozice ale nezamířil přesně.

Tým USA následně nevyužil první přesilovou hru v zápase, ve 33. minutě ale po akci Boldyho snížil Werenski, jenž se trefil přesně do horního rohu Gustavssonovy branky.

Vyrovnat mohli Farabee nebo Nelson, v koncovce ale neuspěli. Opět se prosadili Švédové, třetí gól dal Marcus Johansson.

Američané se v úvodu třetí části vrátili do kontaktu, když po přihrávce zpoza branky nedal Gustavssonovi šanci Nelson. V následné přesilovce mohli vyrovnat Caufield nebo Tkachuk, ani jeden z nich však nezamířil přesně.

Ideální šanci vyrovnat měli Američané při vyloučení Erikssona Eka v 58. minutě, třetí gól ale nepřidali. Po minutě hry navíc odvolali brankáře a inkasovali počtvrté. I poté pokračovali v power-play a Švédové přidali pátou branku.

Švédsko – USA 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Eriksson Ek (Heed, M. Johansson), 24. Raymond (Hedman, Eriksson Ek), 37. M. Johansson (Holmberg, Pettersson), 60 Hedman (Holmberg, Kempe), 60. Eriksson Ek (Frödén) – 33. Werenski (S. Jones, Boldy), 44. Nelson (Gaudreau, Vlasic). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Ondráček, Špůr (všichni Česko). Vyloučení: 3:0. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 9109.

Švédsko: Gustavsson – Karlsson, Hedman, Brodin, Dahlin, Pettersson, Heed – Kempe, Eriksson Ek, Raymond – Holmberg, M. Johansson, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – L. Johansson, Frödén, Grundström. Trenér: Hallam.

USA: Lyon – S. Jones, Werenski, L. Hughes, Sanderson, Petry, Vlasic, Kesselring – Boldy, Gaudreau, Nelson – B. Tkachuk, Zegras, Caufield – Leonard, Pinto, Farabee – Kunin, Eyssimont, Hayes – Smith. Trenér: Hynes.