Tipsport Czech Ladies Open 2019

Kajakářka Vojtová si pátým místem zajela na slovinském kanálu letošní maximum

Povedený podnik Světového poháru ve slovinském Tacenu zažila kajakářka Veronika Vojtová. Ve finále zajela nejlepší umístění v sezoně, tedy pátou příčku. Finále kanoistů bylo bez české účasti. Přestože ve své rozjížďce Lukáš Rohan obsadil třetí místo, semifinále nezvládl. Závod ovládl překvapivě před enklávou Slovinců Ital Roberto Colazingari.

Česká kajakářka Veronika Vojtová
zdroj: ČTK autor: Martin Hladík

Devětadvacetiletá reprezentantka ve Slovinsku o dvě pozice vylepšila své umístění z minulého týdne z Bratislavy, od medaile ji na těžké trati dělilo 1,68 sekundy.

"Tady hodně záleží na vodě a v druhé polovině mi to úplně nejelo a ztrácela jsem tam. Na druhou stranu, jsem s tou jízdou spokojená. Je to Tacen a páté místo je super," řekla Vojtová.

Zvítězila Italka Stefanie Hornová těsně před domácí Evou Terčeljovou a Viktorií Usovou z Ukrajiny, která jako jediná z první šestice ťukla do branky, což ji stálo triumf. Vojtovou porazila ještě dvojnásobná světová šampionka Corinna Kuhnleová z Rakouska, jež se tím ujala vedení v SP.

"Teď nás čeká pořádný trénink a uvidíme, jestli čtvrtý Světový pohár nevynechám. Ale už teď se těším na finále poháru doma v Praze (6.- 8. září) se skvělými diváky," uvedla Vojtová.

Další exmistryně světa Kateřina Kudějová se v semifinálové jízdě musela vrátit do neprojeté branky a se ztrátou se umístila až na začátku třetí desítky. Ještě hůř dopadly jiné dvě světové šampionky - úřadující královna disciplíny a australská hvězda Jessica Foxová i slovenská veteránka Elena Kaliská dostaly za chybný průjezd padesátisekundovou penalizaci.

Kanoisté Lukáš Rohan s Tomášem Rakem stejně jako na SP v Londýně, Bratislavě i předtím na mistrovství Evropy v Pau vypadli v semifinále. Rohan byl třináctý, Rak kvůli neprojeté brance obsadil 27. místo. Nejlepším výsledkem mužů na C1 zůstává v letošním SP desáté místo Vojtěcha Hegera ze závodu na Slovensku. Heger stejně jako třeba kajakářská mistryně Evropy Amálie Hilgertová v Tacenu kvůli přípravě na ME do 23 let nestartovali.

Závod vyhrál poprvé v kariéře Ital Roberto Colazingari. Novým lídrem seriálu je Slovinec Luka Božič, kterému k tomu stačilo i deváté místo.

Závody SP ve vodním slalomu v Tacenu (Slovinsko):

Muži:

C1: 1. Colazingari (It.) 87,48 (0 tr. sekund), 2. Berčič (Slovin.) -1,36 (0), 3. Slafkovský (SR) -2,08 (2), ...v semifinále 13. Rohan, 27. Rak (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Božič (Slovin.) 132, 2. Beňuš (SR) 125, 3. Savšek (Slovin.) 116, ...8. Rohan 83, 23. Rak 49, 27. Heger 43, 62. Lhota (oba ČR) 2.

Ženy:

K1: 1. Hornová (It.) 94,13 (0), 2. Terčeljová (Slovin.) -0,26 (0), 3. Usová (Ukr.) -0,91 (2), ...5. Vojtová -2,59 (0), v semifinále 21. Kudějová (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 5 závodů): 1. Kuhnleová (Rak.) 138, Terčeljová 133, 3. Vojtová 106, ...19. Kudějová 60, 29. A. Hilgertová 38, 45. Valíková (obě ČR) 15.