Následuje
SP USA

Bilesová excelovala a zároveň podpořila oběti sexuálního zneužívání

Simone Bilesová je sportovním fenoménem dnešní doby. Čtyřnásobná olympijská vítězka z Ria dominovala na americkém šampionátu ve sportovní gymnastice a jako první žena po 24 letech vyhrála všechny části čtyřboje. Její výkony byly součástí také jednoho výrazného poselství. Tyrkysovým trikotem podpořila oběti sexuálního zneužívání někdejším reprezentačním lékařem Larrym Nassarem, mezi něž sama patří.

Simone Bilesová
zdroj: Reuters

Jednadvacetiletou gymnastku myšlenka na symbolickou podporu zneužívaných sportovkyň napadla před osmi měsíci. Tedy v době, kdy ještě nevěděla, jak dlouho bude její poolympijská pauza trvat. "Ta barva je pro oběti. Stojím za nimi všemi," komentovala Bilesová volbu barvy trikotu.

Více než 150 žen včetně šestinásobné olympijské medailistky Aly Raismanové vypovídalo proti Nassarovi před soudem, který nakonec lékaře odsoudil ke 40 až 175 letům vězení. Na svobodu už se nedostane. Bilesová na vynesení rozsudku nepřišla, protože se na to necítila být emocionálně připravená.

Její trikot byl ale zároveň vyjádřením postoje proti národní gymnastické federaci, která je kritizována, že proti Nassarovi patřičně nezasáhla. Jen pár hodin před tím, než Bilesová v tomto dresu zvítězila, poprvé od prosince vystoupila k této kauze prezidentka americké federace Kerry Perryová a vyhýbala se jasné odpovědi na otázky, jaké budou důsledky Nassarova případu.

Na samotném šampionátu se Bilesová předvedla ve skvělém světle. Vyhrála prostná, kladinu, přeskok i bradla, naposledy se podobný kousek na mistrovství USA podařil Dominique Dawesové v roce 1994. Získala 119,850 bodu a nechala o více než šest bodů za sebou úřadující světovou šampionku Morgan Hurdovou. Návrat do bývalé formy může potvrdit v říjnu na mistrovství světa v Kataru.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy