Následuje
Cyklotoulky

Olympijské medaile za breakdance? Akrobatický tanec je znovu blíž premiéře na Hrách

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v hlasování podpořil přijetí breakdance do programu olympijských her v Paříži v roce 2024. Společně s touto akrobatickou formou tance, jež se tím pádem znovu přiblížila premiéře na největší světové sportovní akci, podpořili členové MOV zařazení surfingu, sportovního lezení a skateboardingu. V těch se bude soutěžit už příští rok v Tokiu, ale nejsou trvalou součástí olympijského programu.

Breakdance
zdroj: Reuters autor: Carlos Barria

Programová komise už v březnu doporučila přijmout zmíněnou čtveřici sportů. Pořadatelé OH v Paříži předtím oficiálně oznámili, že chtějí mít breakdance, lezení, skateboarding a surfing v programu.

MOV umožňuje od Her v Tokiu organizátorům podílet se na tvorbě programu a přidat k 28 olympijským sportům jeden nebo více nových.

Volba Francouzů padla i na breakdance, který vznikl v 70. letech minulého století v USA a postupně získal i soutěžní podobu.

Francouzi v něm spolu s Američany patří k nejlepším na světě. Pod pěti kruhy se v breakdance soutěžilo už loni na olympiádě mládeže v Buenos Aires.

Hlasování na zasedání MOV v Lausanne bylo dalším formálním krokem. Definitivně výkonný výbor potvrdí program pařížských Her příští rok v prosinci.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy