MČR Prostějov

Salač bodoval v Grand Prix Teruelu, v MotoGP zvítězil Morbidelli

Další body do mistrovství světa silničních motocyklů si připsal Filip Salač ve Velké ceně Teruelu, kde český jezdec skončil v kategorii Moto3 třináctý. Osmisté vítězství pro značku Honda v šampionátu vybojoval v nejslabší kubatuře španělský závodník Jaume Masiá, který tak zopakoval prvenství z Velké ceny Aragonie, která se před týdnem jela rovněž na okruhu v Alcaňizu. V královské kategorii MotoGP byl nejrychlejší Ital Franco Morbidelli.

Filip Salač
zdroj: ČTK/EFE/ autor: Román Ríos

Salač, který na sebe v dopoledním warm-upu upozornil druhým místem za italským stájovým kolegou Tonym Arbolinem, startoval z 11. pozice. V úvodní polovině závodu se dokázal posunout na devátou příčku, pak ale v pořadí klesl až za bodovanou patnáctku. V posledním kole však osmnáctiletému českému závodníkovi nahrála i kolize dvou soupeřů a dojel si pro tři body.

"Byl to hodně těžký závod, jezdci nepadali, takže jsme tam byli všichni ve zhruba pětadvacetičlenné skupince. S výsledkem nejsem úplně spokojený, myslím si, že to mohlo být lepší, ale dal jsem do toho sto procent. Nastavení podvozku dnes fungovalo super, v zatáčkách jsem měl navrch, bohužel pořád řešíme problémy s výkonem na rovinkách," uvedl v tiskové zprávě Salač. Jeho nejlepším výsledkem v sezoně je osmé místo z Kataru, třikrát skončil dvanáctý.

Dlouho vedoucí lídr šampionátu Albert Arenas se v závěru propadl až na čtvrté místo, za vítězným Masiou dojeli Japonci Ajumu Sasaki a Kaito Toba. Tři závody před koncem MS vede Arenas o 19 bodů před dalším japonským závodníkem Aiem Ogurou, Salač zůstal jednadvacátý.

Salač dojel v Alcaňizu třináctý, v Moto3 znovu zvítězil Masiá

Kategorie Moto2 má nového lídra v Samu Lowesovi. Britský pilot suverénně zvítězil z pole position a po třetím triumfu za sebou se posunul do čela pořadí před Eneu Bastianiniho. Italskému jezdci nestačilo k udržení vedoucí pozice ani třetí místo za krajanem Fabiem Di Giannantoniem, za třicetiletým Lowesem zaostává tři závody před koncem MS o sedm bodů.

V závodu MotoGP se vítěz kvalifikace Takaaki Nakagami ocitl na zemi už krátce po startu a Morbidellimu se otevřela cesta k druhému triumfu v sezoně. Se značným odstupem za ním dojeli Španělé Álex Rins a Joan Mir, který tak udržel první místo v průběžném pořadí. Startoval přitom až z dvanácté pozice.

Šampionát nyní bude mít jeden víkend pauzu, poté jezdce čekají dva závody na okruhu ve Valencii. Tam si Salač loni dojel pro životní výsledek, páté místo. "Tým pracoval tento víkend skvěle, jsem za to rád a už se těším do Valencie, kde výkon nebude tolik znát, protože je tam pouze jedna rovinka," dodal Salač.

Velká cena Teruelu v Alcaňizu (Španělsko):

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 37:44,602, 2. Sasaki -0,051, 3. Toba (oba Jap./KTM) -0,152, 4. Arenas (Šp./KTM) -0,296, 5. Vietti (It./KTM) -0,331, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,372, ...13. Salač (ČR/Honda) -2,520.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 15 závodů): 1. Arenas 157, 2. Ogura (Jap./Honda) 138, 3. Vietti 137, 4. Masiá 133, 5. Arbolino (It./Honda) 121, 6. McPhee 119, ...21. Salač 23.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 39:27,645, 2. Giannantonio (It./Speed Up) -8,425, 3. Bastianini (It./Kalex) -10,871, 4. Gardner (Austr./Kalex) -12,657, 5. Navarro (Šp./Speed Up) -13,006, 6. Martín (Šp./Kalex) -14,766.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 15 závodů): 1. Lowes 178, 2. Bastianini 171, 3. Marini 155, 4. Bezzecchi (oba It./Kalex) 130, 5. Martín 105, 6. Gardner 85.

MotoGP: 1. Morbidelli (It./Yamaha) 41:47,652, 2. Rins -2,205, 3. Mir (oba Šp./Suzuki) -5,376, 4. P. Espargaró (Šp./KTM) -10,299, 5. Zarco (Fr./Ducati) -12,915, 6. Oliveira (Portug./KTM) -12,953.

Průběžné pořadí MS (po 11 ze 14 závodů): 1. Mir 137, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) 123, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 118, 4. Morbidelli 112, 5. Dovizioso (It./Ducati) 109, 6. Rins 105