58. Rally Šumava Klatovy

Lamparter zvládl finiš v Klingenthalu, Portyk má nejlepší výsledek sezony

Zdá se, že v době neúčasti hegemona severské kombinace Jarla Magnuse Riibera, kterého trápí záda, je nyní hned dvojkou za ním. V italském Val di Fiemme stál Rakušan Johannes Lamparter třikrát na stupních vítězů, z toho jednou triumfoval. A nyní v německém Klingenthalu přišlo další prvenství. Lamparter zvládl finiš tří sdruženářů. Tomáš Portyk pak skončil osmnáctý a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně.

Johannes Lamparter
zdroj: ČTK/ZUMA/ESPA Photo Agency

Pětadvacetiletému Portykovi se v zimním středisku nedaleko hranic s Českem vydařila skokanská část, po níž byl dvanáctý. V desetikilometrovém běhu sice klesl, ale i tak překonal dosud nejlepší umístění v sezoně, jímž byla prosincová 20. pozice v Ramsau. Body do SP těsně unikly Lukáši Daňkovi, který dojel dvaatřicátý s odstupem necelé sekundy na třicítku.

Dvacetiletý Lamparter uspěl ve vyrovnaném souboji tříčlenné skupiny a slavil druhý triumf v sezoně i kariéře. Druhý skončil s odstupem 0,3 sekundy Estonec Kristjan Ilves, třetí byl se ztrátou 0,7 sekundy Japonec Rjota Jamamoto.

Nejlepší sdruženář posledních let a vítěz sedmi závodů sezony Riiber si poranil záda před dvěma týdny ve Val di Fiemme a dnes vynechal třetí závod za sebou. Pokud bude Lamparter, jenž má stejně jako Nor 700 bodů, v neděli bodovat, posune se do čela hodnocení SP.

SP v severské kombinaci v Klingenthalu (Německo):

1. Lamparter (Rak.) 25:18,5, 2. Ilves (Est.) -0,3, 3. Jamamoto (Jap.) -0,7, 4. Schmid (Něm.) -16,7, 5. A. Watabe (Jap.) -17,0, 6. Frenzel (Něm.) -17,8, 7. Rehrl -32,6, 8. Seidl (oba Rak.) -33,9, 9. Graabak (Nor.) -1:07,0, 10. Faisst (Něm.) -1:10,7, ...18. Portyk -1:42,4, 32. Daněk (oba ČR) -2:49,2.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 22 závodů): 1. J. M. Riiber (Nor.) 700 b., 2. Lamparter 700, 3. Geiger (Něm.) 550, 4. Frenzel 410, 5. Weber (Něm.) 402, 6. Ilves 330, ...31. Portyk 37, 44. Daněk 8, 46. Vytrval (ČR) 7.