Buly - debata expertů

Voráček a Kämpf ve vzájemném duelu asistovali. Mrázek s Francouzem vychytali výhru

Už žádné dělení. Druhé místo v kanadském bodování NHL mezi Čechy v současnosti drží samostatně Jakub Voráček, kterému k tomu pomohla asistence na gól Columbusu při domácí prohře 4:5 s Torontem. Jednu branku vítězných Maple Leafs připravil David Kämpf a celý zápas za kanadský celek odchytal Petr Mrázek. V pondělním programu zámořské soutěže nastoupil také Pavel Francouz, jenž rovněž pomohl Coloradu k vítězství 5:4.

David Kämpf z Toronta (vlevo) se snaží pokrýt puk v utkání proti Columbusu
zdroj: ČTK/AP/ autor: Jay LaPrete

Maple Leafs i díky Kämpfovi ovládli první třetinu souboje s Columbusem 3:0. Český útočník se podílel na první brance, kterou po jeho nahození a závaru před brankářem Elvisem Merzlikinsem vstřelil Ilja Michejev. Na rozdíl tří branek zvýšil 40. gólem v sezoně nejlepší střelec soutěže Auston Matthews, Columbus se ale ve druhé části dokázal vrátit do hry a po dvou a půl minutách třetího dějství zásluhou Jacka Roslovice srovnal.

"Začátek se nám opravdu povedl, poté jsme ale soupeře pustili do hry. Na střídačce jsem ani po vyrovnání neviděl žádnou nervozitu, zůstali jsme sebevědomí a dokázali jsme znovu odskočit," řekl Matthews.

Dvoubrankový náskok Torontu zajistili Alexander Kerfoot a Michael Bunting. Blue Jackets v poslední minutě už jen snížili na konečných 4:5. Při závěrečné hře bez brankáře se po souhře Voráčka a Zacha Werenského dostal puk k Patriku Lainemu, jenž počtvrté překonal Mrázka.

Ostravský rodák kryl 31 střel a 14 z nich zlikvidoval ve třetí třetině, v jejímž závěru Blue Jackets zatlačili hostující celek do obranného pásma. "Chytal lépe, než ukazují statistiky. V důležitých chvílích na konci třetí třetiny vytáhl několik výborných zákroků, které nám výrazně pomohly k výhře," chválil českého brankáře trenér Sheldon Keefe.

"Dnes jsem se v brance cítil dobře, ale mnohem víc mě těší výhra, která je pro nás moc důležitá. Útočníci i obránci mi dost pomohli, dokázali se vypořádat s clonícími hráči a já se mohl soustředit pouze na chytání," pochvaloval si Mrázek, jenž odčinil nevydařený výkon proti Buffalu (1:5).

Francouz nastoupil do třetího zápasu Colorada za sebou a 32 zákroky pomohl lídrovi NHL po dvou prohrách k úspěchu. Většina branek padla ve třetí třetině a ve 49. minutě Avalanche vedli už 5:1. Islanders se půl minuty před koncem přiblížili na jediný gól, ale prohráli šestý z posledních devíti zápasů.

"Až do stavu 5:1 se mi náš výkon opravdu líbil, v závěru jsme ale naprosto vypadli ze hry. Vypadalo to, jako by kluci sundali nohu z plynu. Zápas skončil mnohem těsnějším rozdílem, než bychom chtěli," řekl trenér Avalanche Jared Bednar.

David Pastrňák, nejproduktivnější Čech v NHL, nebodoval po osmi zápasech, v nichž posbíral 12 bodů (7+5). V domácím duelu s Los Angeles byl nejblíž k prodloužení své série ve 45. minutě, kdy po jeho nahození trefil Taylor Hall tyč.

Bruins, kteří od konce druhé třetiny vedli 2:1, přišli o těsný náskok 26 sekund před koncem, kdy srovnal Trevor Moore. V nastavení rozhodl o třetí výhře Kings za sebou Andreas Athanasiou, jenž ujel hostující obraně a prostřelil Linuse Ullmarka.

Bitvu o Albertu poprvé v sezoně ovládli hokejisté Calgary. Doma porazili Edmonton 3:1 a potvrdili druhé místo v tabulce Západní konference. O výhře rozhodl dvěma trefami v druhé části Tyler Toffoli. Devětadvacetiletý kanadský útočník po příchodu z Montrealu získal deset bodů (7+3) v 10 zápasech.

Florida s Radkem Gudasem v sestavě deklasovala Buffalo 6:1 a ve Východní konferenci se posunula na druhé místo o dva body za Carolinu. Gudas si během 18 minut připsal dvě zblokované dvě střely a tři hity.

Boston - Los Angeles 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 15. Frederic, 40. Craig Smith – 16. B. Lizotte, 60. T. Moore, 62. Athanasiou. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Athanasiou (Los Angeles), 2. Coyle, 3. Craig Smith (oba Boston).

Buffalo - Florida 1:6 (0:1, 0:4, 1:1)

Branky: 54. Hayden – 6. Montour, 26. Acciari, 28. Duclair, 32. Verhaeghe, 33. Hörnqvist, 47. Barkov. Střely na branku: 29:31. Diváci: 7906. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Montour, 3. Marchment (všichni Florida).

NY Islanders - Colorado 4:5 (1:1, 0:0, 3:4)

Branky: 9. a 52. A. Lee, 54. Palmieri, 60. Nelson – 15. a 48. Makar, 45. MacKinnon, 47. Compher, 49. D. Toews. Střely na branku: 36:49. Diváci: 16 378. Hvězdy zápasu: 1. A. Lee (NY Islanders), 2. MacKinnon, 3. Makar (oba Colorado). Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval čtyři branky z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta.

Columbus - Toronto 4:5 (0:3, 2:0, 2:2)

Branky: 22. Kuraly, 39. O. Bjorkstrand, 43. Roslovic, 60. Laine (J. Voráček) – 9. I. Michejev (Kämpf), 15. Marner, 18. Matthews, 45. Kerfoot, 52. Bunting. Střely na branku: 35:33. Diváci: 14 252. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Bunting (oba Toronto), 3. Domi (Columbus). Petr Mrázek odchytal za Toronto celý zápas, inkasoval čtyři branky z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 88,6 procenta.

Calgary - Edmonton 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky: 27. a 30. Toffoli, 58. J. Gaudreau – 45. Devin Shore. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17 246. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Markström, 3. Johnny Gaudreau všichni Edmonton).