Palát skóroval po třech měsících a přispěl k jasné výhře Tampy

Ondřej Palát protrhl tříměsíční střelecký půst a dvěma body za gól a asistenci pomohl Tampě Bay k výhře 5:0 nad Buffalem. Bodoval také Dominik Simon, jenž nahrál na jednu branku Anaheimu při prohře 2:5 na ledě Caroliny. Brankář Vítek Vaněček kryl v souboji s Bostonem 28 střel a dovedl Washington k výhře 4:2. David Rittich Nashvillu k vítězství nepomohl, Predators i přes jeho 27 zákroků podlehli Pittsburghu 2:3 v prodloužení.

Ondřej Palát se raduje z branky
zdroj: USA Today Sports autor: Kim Klement

Palát své dlouhé čekání na gól prolomil v desáté minutě, kdy ve středním pásmu získal kotouč, vyměnil si ho s Braydenem Pointem a střelou na bližší tyč překvapil brankáře Craiga Andersona.

Český útočník navázal na trefu Coreyho Perryho a hokejisté Lightning se díky dvěma brankám v rozmezí sedmnácti sekund dostali do vedení 2:0.

"Jsem rád, že jsem po takové době dal gól, je to krásný pocit. Celou dobu jsem se snažil tvrdě pracovat a nekazit jednoduché věci. Doufal jsem, že se nakonec zlomí i moje smůla v koncovce, a jsem rád, že se to povedlo právě teď," řekl Palát, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Pojistku Tampa Bay přidala v úvodu druhého dějství, kdy se prosadili Brandon Hagel a po Palátově asistenci také Nikita Kučerov.

Finální podobu výsledku stanovil ve 43. minutě Ross Colton. Brankář Brian Elliott kryl všech 28 střel Sabres a udržel první čisté konto v sezoně.

"Kluci to odmakali. Bylo vidět, že se mi na konci, za rozhodnutého stavu, snažili pomoct k nule. Chytat za nimi je opravdu neskutečné," pochvaloval si Elliott defenzivní práci týmu.

Zkušený kanadský brankář po loňském příchodu z Philadelphie odchytal v dresu Lightning čtrnáctý zápas a za svůj bezchybný výkon byl zvolen první hvězdou duelu.

Mezi tři nejlepší hráče utkání se v souboji Washingtonu s Bostonem dostal také Vaněček. Šestadvacetiletý český brankář inkasoval dvakrát z 30 střel a vychytal osmnáctou výhru v sezoně.

Překonali ho jen Curtis Lazar a Erik Haula. Na druhé straně se o branky podělili hned čtyři střelci a Washington se díky třetí výhře za sebou přiblížil Bruins na pět bodů.

V dresu poražených potřetí za sebou chyběl zraněný David Pastrňák. Centr Tomáš Nosek za jedenáct a půl minuty nebodoval.

Rittich v duelu s Pittsburghem pomohl Nashvillu 27 zákroky alespoň k bodu. Na všech třech brankách, které český gólman inkasoval, měl podíl Sidney Crosby, jenž díky dvěma gólům a asistenci dosáhl na 1400. bod v NHL.

Kanadský útočník v lize vstřelil 514 branek, přidal 886 asistencí a mezi aktivními hráči je třetí nejproduktivnější za Joem Thorntonem a Alexandrem Ovečkinem.

Jedničce draftu z roku 2005 stačilo na dosažení 1400 bodů 1100 zápasů. Rychleji to zvládlo pouze šest hráčů včetně Jaromíra Jágra, který potřeboval o 14 duelů méně než čtyřiatřicetiletý Kanaďan.

"Jsem za ten milník rád, ale důležité jsou pro nás hlavně dva body. V téhle fázi sezony se všichni snažíme hrát na maximum, abychom měli v play-off co největší šanci. Proto mě těší, že jsme dokázali protrhnout sérii horších výsledků," poukázal Crosby na to, že Penguins prohráli předchozí čtyři zápasy a ve Východní konferenci klesli na sedmou příčku.

Simon v sedmé minutě připravil první branku Anaheimu pro Joshe Mahuru a ve svém devátém zápase po výměně do Anaheimu si připsal třetí asistenci.

Obránce Mahura svým druhým gólem v sezoně odpověděl na povedený start Hurricanes, kteří po brankách Andreje Svečnikova a Jordana Staala vedli 2:0.

V první třetině padly ještě dvě branky. Nejdříve se prosadil domácí Jordan Martinook, ale hned po dvou minutách vrátil Ducks zpět na dostřel Troy Terry.

Ve zbytku zápasu se prosadil již pouze Staal, který dvěma góly zkompletoval hattrick a dovedl Carolinu k pohodlnému vítězství.

Dallas s Radkem Faksou porazil Chicago 6:4 a v těsném boji o play-off se v Západní konferenci posunul na sedmé místo.

Šest branek dala také Minnesota, která v duelu s Los Angeles otočila nepříznivé skóre 0:3 a zvítězila 6:3.

Výsledky nedělních zápasů NHL:

Tampa Bay - Buffalo 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 10. Perry, 10. Palát, 22. Hagel, 25. Kučerov (Palát), 43. Colton. Střely na branku: 28:28. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Palát, 3. McDonagh (všichni Tampa Bay).

Washington - Boston 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)
Branky: 25. Carlson, 35. Wilson, 48. Eller, 60. Ovečkin - 28. Lazar, 29. Haula. Střely na branku: 31:31. Brankář Vaněček odchytal za Washington celý zápas, inkasoval dva góly z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Diváci: 18 573. Hvězdy zápasu: 1. Eller, 2. Vaněček (oba Washington), 3. Haula (Boston).

Pittsburgh - Nashville 3:2 v prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 5. a 63. Crosby, 49. Zucker - 19. Duchene, 45. Cousins. Střely na branku: 30:35. Brankář Rittich odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval tři góly ze 30 střel a úspěšnost zákroků měl 90 procent. Diváci: 17 553. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. DeSmith, 3. Forsling (všichni Pittsburgh).

Minnesota - Los Angeles 6:3 (2:3, 3:0, 1:0)
Branky: 17. Kaprizov, 17. Boldy, 22. Spurgeon, 30. Zuccarello, 34. M. Foligno, 44. Bjugstad - 2. Kupari, 9. Grundström, 11. A. Kempe. Střely na branku: 33:34. Diváci: 19 104. Hvězdy zápasu: 1. Spurgeon, 2. Boldy, 3. Jacob Middleton (všichni Minnesota).

Ottawa - Winnipeg 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Branky: 41. a 54. B. Tkachuk, 2. Norris - 19. Ehlers, 22. Dubois, 30. P. Stastny, 46. Connor. Střely na branku: 34:25. Diváci: 12 207. Hvězdy zápasu: 1. Tkachuk (Ottawa), 2. Ehlers, 3. Stastny (oba Winnipeg).

Carolina - Anaheim 5:2 (3:2, 0:0, 2:0)
Branky: 6., 54. a 59. J. Staal, 2. A. Svečnikov, 10. Martinook - 7. Mahura (D. Simon), 12. T. Terry. Střely na branku: 43:25. Diváci: 17 342. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. A. Svečnikov, 3. Niederreiter (všichni Carolina).

Chicago - Dallas 4:6 (2:2, 1:3, 1:1)
Branky: 9. Kurashev, 12. J. Toews, 30. Katchouk, 58. Dach - 32. a 35. J. Robertson, 5. Jamie Benn, 14. Pavelski, 22. Hintz, 56. Seguin. Střely na branku: 40:30. Diváci: 18 809. Hvězdy zápasu: 1. J. Robertson, 2. Hintz, 3. Pavelski (všichni Dallas).