Volejbalový magazín

Francouz vychytal Coloradu výhru. Kane a Hagel se blýskli hattricky

Brankář Colorada Pavel Francouz kryl v utkání proti Winnipegu 25 střel a pomohl svému týmu k vítězství 6:3. Z českých hokejistů bodoval v NHL jen Martin Nečas, když přihrál na gól Vincenta Trochecka, Carolina porazila Columbus 4:0. Na ledě Chicaga se nastřílelo 13 gólů a o šest z nich se zasloužili domácí Patrick Kane a Brandon Hagel. Blackhawks nakonec zdolali New Jersey 8:5.

Patrick Kane se raduje z gólu do sítě New Jersey
zdroj: Reuters/USA Today autor: Matt Marton

Francouz pustil všechny góly v úvodní třetině. Překonali jej z dorážky Kyle Connor, tvrdou ranou zpoza levého kruhu Jevgenij Svečnikov a v oslabení udeřil Adam Lowry. Obrat Colorada z 0:3 odstartoval a řídil Gabriel Landeskog, jenž nasázel hattrick. Dvakrát se prosadil Nathan MacKinnon a zbývající gól dal Andre Burakovsky.

"Skóre bylo po první třetině špatné, ale tým si věřil a cítil, že může zápas vyhrát," uvedl trenér Colorada Jared Bednar. "Samozřejmě není jednoduché otočit z 0:3, ale od začátku jsme si vytvářeli šance. Věděli jsme, že musíme jen spravit pár věcí v obranné hře a vepředu pokračovat ve stejném stylu. Vyšlo to. Nastartoval nás úvodní gól," doplnil. Francouz od třetí inkasované branky zneškodnil všech šestnáct střel.

Colorado vede NHL se čtyřbodovým náskokem před Carolinou, která všechny čtyři góly vměstnala mezi 30. a 42. minutu a zúročila střeleckou převahu 50:19. Postupně se trefili Jordan Staal, Teuvo Teräväinen, Nino Niederreiter a Vincent Trocheck, který se dostal k puku mezi kruhy po dobrém napadání Nečase. Čisté konto si připsal Frederik Andersen.

"Nechci se vymlouvat, ale bál jsem se, že po včerejším utkání (na ledě Floridy), které bylo po všech stránkách náročné a stálo nás hodně sil, nebudeme mít dost energie. To se potvrdilo. Obyčejně říkáme, že jsme byli o půl kroku pozadu, ale tentokrát nám všude scházel dobrý krok," řekl trenér Columbusu Brad Larsen, jehož svěřenci předchozí čtyři zápasy vyhráli. Jakub Voráček, který na ledě Floridy připravil dva góly, tentokrát ani nevystřelil.

Kane a Hagel měli na kontě po dvou gólech ve 35. minutě, díky nim Chicago vedlo 1:0 a otočilo z 1:2 na 4:2. New Jersey, za které skóroval dvakrát Jesper Bratt, ztrátu smazalo, ale domácí zápas definitivě zlomili v 55. minutě. Během 41 sekund se do střelecké listiny zapsali Kirby Dach a Ryan Carpenter. Po snížení Devils na 5:6 zkompletovali při hře hostů bez gólmana Kane i Hagel hattrick střelami do prázdné branky.

V klubové historii Chicaga se stalo počtvrté od sezony 1967/68 a poprvé od roku 2003, že by dva jeho hráči vstřelili ve stejném zápase tři góly.

V obraně Chicaga, které doma předchozích sedm utkání prohrálo, nastoupil po dvou týdnech Jakub Galvas. Jeho spoluhráč Dominik Kubalík už měsíc neskóroval, v posledních deseti zápasech si připsal jen dvě asistence. Na druhé straně Pavel Zacha ani nevystřelil a od Vánoc nasbíral osm bodů (3+5) v 19 utkáních.

Karel Vejmelka plnil roli náhradníka Scottu Wedgewoodovi, který byl se 43 zákroky hlavním strůjcem výhry Arizony 3:1 nad Vegas. Kanadský gólman inkasoval jako první ve 32. minutě z hole Williama Carriera, ale ještě v prostřední třetině vyrovnal Shayne Gostisbehere a v poslední části rozhodl dvěma trefami Nick Schmaltz.

Los Angeles Kings přišli hodinu před zápasem kvůli covidovému protokolu o trenéra Todda McLellana, ale i bez něj vyhráli v Anaheimu 4:1. Hosté rozhodli v prostřední třetině, v níž i díky dvěma gólům Adriana Kempeho odskočili ze stavu 1:0 do čtyřbrankového trháku. Domácí ve zbytku zápasu už jen připravili o čisté konto Jonathana Quicka, který vychytal 350. vítězství v NHL.

"Kluci hráli velmi dobře. Říkal jsem jim, že dnes na střídačce ani trenéra nepotřebovali," uvedl McLellanův asistent Trent Yawney, který poprvé v kariéře fungoval jako hlavní kouč.

NHL:

Carolina - Columbus 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 30. J. Staal, 39. T. Teräväinen, 42. Niederreiter, 42. Trocheck (Nečas). Střely na branku: 50:19. Diváci: 17.112. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Andersen, 3. J. Staal (všichni Carolina).

St. Louis - Buffalo 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky: 8. a 15. Kyrou, 40. Walman, 54. Parayko, 60. B. Schenn - 2. Cozens, 24. Okposo, 53. Tage Thompson. Střely na branku: 23:38. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Kyrou, 2. Parayko, 3. Walman (všichni St. Louis).

Chicago - New Jersey 8:5 (1:2, 3:1, 4:2)
Branky: 8., 35. a 60. Hagel, 22., 32. a 59. P. Kane, 55. Dach, 55. Carpenter - 38. a 56. Bratt, 10. J. Hughes, 19. Šarangovič, 49. Siegenthaler. Střely na branku: 37:36. Diváci: 19.343. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Hagel, 3. Carpenter (všichni Chicago).

Colorado - Winnipeg 6:3 (0:3, 3:0, 3:0)
Branky:
24., 38. a 54. Landeskog, 33. a 53. MacKinnon, 41. Burakovsky - 3. Connor, 8. J. Svečnikov, 17. Lowry. Střely na branku: 42:28. Diváci: 18.037. Hvězdy zápasu: 1. Landeskog, 2. Ničuškin, 3. Burakovsky (všichni Colorado).

Arizona - Vegas 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky:
44. a 60. Schmaltz, 35. Gostisbehere - 32. Carrier. Střely na branku: 32:44. Diváci: 11.934. Hvězdy zápasu: 1. Wedgewood, 2. Schmaltz, 3. Gostisbehere (všichni Arizona).

Anaheim - Los Angeles 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)
Branky:
43. Terry - 24. a 33. Kempe, 8. Grundström, 31. Kopitar. Střely na branku: 25:32. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Kopitar (oba Los Angeles), 3. Terry (Anaheim).