Absa Cape Epic

Favorité nezaváhali: Češi si v semifinále zahrají s Finy, postoupilo i Švédsko

Hru kočky s myší připomínal čtvrtfinálový duel mezi Švédskem a Lotyšskem. Žlutomodří favorité porazili reprezentanty pobaltského státu výsledkem 14:1 a s přehledem postoupili mezi nejlepší čtyřku. Nezaváhali ani finští florbalisté, kteří porazili Německo 6:1, a v semifinále, které je na programu v sobotu od 16:00, budou soupeřem českého týmu. Utkání můžete sledovat na ČT sport a webu ctsport.cz.

Finští florbalisté
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Němci, kteří skončili po porážkách s Českem (5:10), se Švýcarskem (1:13) a výhře nad Lotyšskem 5:3 v základní skupině A třetí, vyřadili ve středečním předkole play-off Kanadu (7:2).

S Finy ale prohrávali už po 48 vteřinách po brance Samiho Johanssona a v šesté minutě zvýšil náskok favorita Nico Salo. Ve druhé třetině náskok celku trenéra Petteriho Nykky, který nahradil po triumfu v Rize u týmu současného kouče české reprezentace Petriho Kettunena, navýšil dvěma góly Peter Kotilainen.

V 38. minutě sebral čisté konto Lassimu Torisevovi Julian Nihlén a výsledek dovršili ve třetí třetině druhou trefou v utkání Sami Johansson a Jani Kukkola. Proti Česku budou Finové útočit na sedmou finálovou účast v řadě a celkově desátou na 12 MS.

Na kanonádě Švédska se hattrickem podílel Rasmus Enström, čtyři body za gól a tři asistence zaznamenal Emil Johansson. Švédové zůstávají jediným neporaženým týmem turnaje a při pěti výhrách mají skóre 53:6. Osminásobní mistři budou i na dvanáctém světovém šampionátu v historii útočit na finálovou účast.

Favorit už po první třetině vedl 7:0, a to ještě pět vteřin před první pauzou neproměnil Alexander Galante Carlström trestné střílení. Lotyši se prosadili až za stavu 0:9.

V zápase o patnácté místo zvítězili Japonci nad Singapurem 4:2, když výhru potvrdili gólem do prázdné branky při power-play soupeře. V dalším utkání Poláci porazili Thajsko 9:1 a jsou třináctí. Konečnou, 11. příčku vybojovali v duelu s Austrálií Kanaďané.

Slovensko s českým trenérem Petrem Koutným a 13 krajánky z české superligy skončilo deváté, když vyhrálo v duelu o konečné umístění nad Estonskem 7:5. Šestašedesátiletý Koutný před dvěma roky v Rize dovedl Slováky rovněž k 9. místu. Jejich nejlepším výsledkem je osmá pozice z roku 2012 z Curychu, kde je vedl jiný český kouč Jan Holovka.

Dnešní program florbalového mistrovství světa

o 15. místo: Japonsko - Singapur 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

o 13. místo: Polsko - Thajsko 9:1 (5:0, 2:1, 2:0)

o 11. místo: Austrálie - Kanada 5:6 (3:0, 2:3, 0:3)

o 9. místo: Slovensko - Estonsko 7:5 (1:3, 3:1, 3:1)

Čtvrtfinále:

Švédsko - Lotyšsko 14:1 (7:0, 5:1, 2:0)
Branky: 1., 18. a 23. Enström, 11. a 50. Galante Carlström, 31. a 37. Östholm, 3. Wilhelmsson, 5. Rudd z tr. střílení, 12. Sjögren, 14. Hedlund, 21. E. Johansson, 40. K. Nilsson, 48. Gustafsson - 24. Kovalevskis.

Finsko - Německo 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Branky: 1. a 44. S. Johansson, 23. a 31. Kotilainen, 6. Salo, 60. Kukkola - 38. Nihlén.