Mäder se ve Švýcarsku dočkal v poslední etapě. Celkovou výhru uhájil Carapaz

Švýcar Gino Mäder v domácím závodě Kolem Švýcarska ukazoval skvělou formu. V sobotní časovce dojel třetí a v neděli se dočkal výhry v královské etapě přes tři velehorská sedla. Žlutý dres bez větších potíží uhájil Ekvádorec Richard Carapaz, jenž dojel ve skupině favoritů pár sekund za vítězem.

Gino Mäder vítězí v osmé etapě Kolem Švýcarska
zdroj: ČTK/AP autor: Urs Flueerer

Závěrečná etapa závodu Kolem Švýcarska měla v itineráři tři velehorské průsmyky, přičemž se startovalo i finišovalo v luxusním středisku Andermatt.

Nejdůležitější momenty závěru závodu Kolem Švýcarska

Boje vyvrcholily v závěrečném výšlapu po kostkách do sedla svatého Gotharda, v němž skupina jezdců usilující o celkové pořadí dostihla únik. Asi dva kilometry před cílem zvládl z vedoucí devítky odskočit Kanaďan Michel Woods, jehož v následném sjezdu doskočil domácí Gino Mäder.

Dvojice se v posledním rovinatém úseku nenechala dojet a závěrečný spurt v uličkách Andermattu zvládl neortodoxně v sedle jedoucí Mäder.

Carapaz dojel pátý s odstupem devíti sekund ve skupince s vítězem sobotní časovky Uránem, který sebral se ztrátou 17 sekund druhé místo v celkové klasifikaci.

Celkově třetí skončil Dán Jakob Fuglsang, jenž na vítěze ztratil 1:15 minuty. Průběžně třetí mistr světa Julian Alaphilippe z Francie už v dnešní etapě neodstartoval, protože odcestoval za svou partnerkou k porodu prvního potomka. Jediný český účastník závodu Petr Vakoč obsadil 56. příčku.

Pogačar i Evenpoel triumfovali na domácích závodech

Loňský vítěz Tour de France Tadej Pogačar se na obhajobu naladil na slaběji obsazeném domácím závodě Kolem Slovinska, který vyhrál o 1:21 sekundy před Italem Diegem Ulissim. Roman Kreuziger skončil na 48. pozici.

Pogačar se vítězně připravil na domácím etapovém závodě

Další souběžně konaný etapový závod Kolem Belgie vyhrál domácí talent Remco Evenepoel. Jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Zdeněk Štybar obsadil 124. místo.

Cyklistický etapový závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 8. etapa (159,5 km):

1. Mäder (Švýc./Bahrajn Victorious) 4:06:25, 2. Woods (Kan./Israel Start-Up Nation) stejný čas, 3. Cattaneo (It./Deceuninck-Quick Step), 4. Dunbar (Ir./Ineos Grenadiers), 5. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 6. Costa (Portug./SAE Team Emirates) všichni -9, ...56. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -11:59.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 24:44:01, 2. Urán (Kol./EF Education-Nippo) -17, 3. Fuglsang (Dán./Astana-Premier Tech) -1:15, 4. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:19, 5. Woods -2:55, 6. Pozzovivo (It./Qhubeka-Assos) -3:16, ...56. Vakoč -40:19.