Buly - debata expertů

Dvojitou radost z masáku má Braisazová-Bouchetová. Davidová doběhla čtrnáctá

Poslední střelba sezony rozhodla nejen o vítězce závodu s hromadným startem, ale také o nové držitelce malého křišťálového glóbu. Justine Braisazová-Bouchetová navázala na vítězství v olympijském masáku a ještě za pomoci Linn Perssonové porazila Elviru Öbergovou v boji o triumf v diciplíně. Markéta Davidová obsadila se třemi chybami 14. místo, Jessica Jislová byla 26.

Braisazová-Bouchetová vypálila na poslední položce rybník osmi biatlonistkám před sebou a vyhrála třetí závod v sezoně. Kromě triumfu na olympijských hrách, které se ale do pořadí SP nepočítají, vyhrála ještě individuální start v Anterselvě.

Pětadvacetiletá francouzská biatlonistka zároveň získala svůj vůbec první malý křišťálový glóbus za vítězství v disciplíně. Elviru Öbergovou, která skončila v masáku pátá, porazila o pouhé dva body. Švédku navíc paradoxně o trofej připravila týmová kolegyně Perssonová, která ji předstihla na cílové pásce.

Českým závodnicím masák úplně nevyšel střelecky, i tak ale Davidová se třemi chybami obsadila 14. příčku a celkové desáté místo ve Světovém poháru. Jislová udělala chyb pět a uzavřela ročník 26. místem v závodě a celkovým 17. místem, což je pro ni zatím nejúspěšnější sezona v kariéře.

Jak závod probíhal?

Poslední závod sezony rozhodoval také o nové majitelce malého křišťálového glóbu za disciplínu, před startem měla Dorothea Wiererová náskok pouhých 3 bodů na Elviru Öbergovou, na trofej ale mohlo reálně pomýšlet ještě více závodnic.

Oběma se na střelnici zadařilo, stejně jako Marte Olsbuové Roiselandové a dalším deseti biatlonistkám. To české závodnice si s přívětivými podmínkami na střelnici neporadily, Jislová i Davidová vyrazily shodně na dvě trestná kola a odjížděly na 25. a 27. místě.

Na druhé položce vleže už se chybovalo více a s nulou odjíždělo už jen osm závodnic včetně dvou největších konkurentek o triumf v disciplíně. Davidová i Jislová si napravily reputaci, Davidová na své poměry navíc velmi rychle za 26 vteřin.

Na čele závodu si náskok přes 10 vteřin vypracovala trojice Linn Perssonová, Lisa Theresa Hauserová a Elvira Öbergová. Markéta Davidová si držela odstup jedné minuty, ale pozičně se dokázala propracovat na 18. místo, naopak Jessica Jislová na rozbředlé trati ztrácela.

Hauserová potvrdila, že je skvělá střelkyně, zatímco obě Švédky si musely dát 150 metrů navíc. Za Rakušankou se vydala rovněž stále bez střeleckého zaváhání Wiererová se ztrátou 16 vteřin. Davidová s Jislovou netrefily čtvrtou ranou a ze střelnice odjížděly na 20. a 24. místě.

Poslední rána Hauserové šla mimo, to samé se stalo i Roiselandové nebo Perssonové. Naopak Justine Brasaizová-Bouchetová terče vyčistila a z devátého místa si rázem jela pro vítězství. O tom, že skvělá francouzská běžkyně závod vyhraje, nebylo pochyb, ale o druhé a třetí místo a také o křišťálový glóbus se strhla obrovská bitva mezi osmi biatlonistkami.

Stříbrnou příčku urvala Franziska Preussová a třetí byla celková vítězka SP Roiselandová. Čtvrtá Perssonová pak zničila naděje své kolegyně Elviry Öbergové, když ji porazila ve finiši o jednu desetinu sekundy. Davidová druhou stojku zvládla a polepšila si v cíli na 14. místo. Jislová se netrefila dvakrát a s celkově pěti chybami dojela až na 26. místě.

Závěrečné závody SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 35:20,8 min. (2 tr. okruhy), 2. Preussová (Něm.) -7,8 (2), 3. Röiselandová (Nor.) -8,6 (2), 4. Perssonová -13,6 (2), 5. E. Öbergová (obě Švéd.) -13,7 (2), 6. Tandrevoldová (Nor.) -14,1 (2), 7. Herrmannová (Něm.) -14,5 (3), 8. Hauserová (Rak.) -15,4 (1), 9. Hettichová -15,6 (0), 10. Voigtová (obě Něm.) -45,0 (1), ...14. Davidová -1:05,0 (3), 26. Jislová (obě ČR) -2:56,3 (5).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem (po 4 závodech): 1. Braisazová-Bouchetová 162, 2. E. Öbergová 160, 3. Wiererová (It.) 152, 4. Röiselandová 134, 5. Tandrevoldová 120, 6. Voigtová 119, 7. Davidová 116, ...16. Jislová 91.

Konečné pořadí SP (po 22 závodech): 1. Röiselandová 957, 2. E. Öbergová 823, 3. Hauserová 684, 4. H. Öbergová 661, 5. Chevalierová-Bouchetová 642, 6. Herrmannová (Něm.) 589, ...10. Davidová 560, 17. Jislová 441, 66. Voborníková 39, 73. Charvátová 33, 75. Puskarčíková 30, 94. Vinklárková 12, 102. Teplá (všechny ČR) 5.