Magazín EURO 2024

Nymburk opět narazil, tentokrát s Brnem. Hradec prohrál derby v Pardubicích

Neporazitelnost basketbalistů Nymburka je v této sezoně ta tam. V zápase 21. kola NBL to opět potvrdil lídr tabulky z Brna, který na palubovce obhájce titulu zvítězil 84:79. Nymburk prohrál už posedmé v sezoně a poprvé od ročníku 2002/03 nepůjde do nadstavby z prvního místa. Ve východočeském derby se favorizované Pardubice na výhru 71:65 s posledním Hradcem Králové dost nadřely.

Basketbalisté Brna porazili Nymburk

"Je to první krůček v rámci historie, první vítězství nad Nymburkem a první triumf v základní části. Ale zítra je zas nový den a stále je to jen prostředek sezony. Do play-off ještě zbývá 15 zápasů," řekl brněnský trenér Lubomír Růžička.

Brňané vrátili mistrovskému celku listopadovou domácí porážku (104:111) a jako třetí tým v této sezoně po Kolínu a Pardubicích dobyli nymburskou palubovku. Dokázali to díky lépe zvládnutému závěru. Zatímco v prvním poločase téměř neustále Moravané dotahovali mírnou ztrátu, ve třetí čtvrtině skóre otočili a v posledním hracím období už dlouholetého hegemona soutěže do vedení nepustili. "Musíme se snažit o to, abychom hráli jako dnes ve třetí čtvrtině. To byl náš basketbal," konstatoval Růžička.

Nejlepším střelcem zápasu byl brněnský Šimon Puršl s 15 body, Viktor Půlpán dal o jeden méně a zaznamenal devět doskoků. Na 14 bodů se dostal i Richard Bálint a v nymburském týmu Junathaen Watson a Lukáš Palyza. Tahounem mistra byl s 13 body, 7 doskoky a 6 asistencemi i Ondřej Sehnal, který trefil čtyři trojky, ale také proměnil jen jeden ze čtyř trestných hodů. Domácí nevyužili ještě další čtyři šestky (8-15) a body z nich jim pak citelně chyběly.

"Na konci jsme udělali více takových malých chyb, které rozhodly. Dvakrát třikrát jsme nedoskočili pod vlastním košem míč. To se stalo i ve chvíli, kdy to bylo jen o bod (74:75) a mohli jsme jít do útoku, ale nedoskočili jsme a soupeř dal koš. Nemyslím si, že bychom byli horší tým než Brno," řekl nymburský kouč Ladislav Sokolovský.

Na druhý Nymburk se dotáhl Děčín, který i díky skvělému střeleckému výkonu Matěje Svobody porazil 94:84 Olomoucko. Domácí křídelní hráč stanovil 40 body rekord sezony a v utkání trefil šest z devíti trojek. Skvěle mu sekundoval Anthony Walton, který zaznamenal triple double za 22 bodů, 12 asistencí a 10 doskoků.

Pardubice porazily poslední Hradec Králové 71:65 a po čtvrtém vítězství za sebou se posunuly na čtvrté místo, které opustil Kolín po domácí porážce 86:87 s USK. Pražané vyhráli po sérii šesti soutěžních porážek včetně středečního neúspěchu v poháru s Hradcem Králové.