Dohráno

Staněk i Juška na ME postoupili do finále. První zlaté medaile do Polska a Německa

Atletické soutěže letošního mistrovství Evropy začaly. První titul získala v maratonu Aleksandra Lisowská z Polska a Němec Richard Ringer. Tereza Hrochová byla 23., Marcela Joglová 24. a Moira Stewartová 38. Jiří Homoláč maraton nedokončil. V Mnichově se jako první z Čechů představil koulař Tomáš Staněk, který hned prvním pokusem (21,39 m) postoupil do finále. Posledním pokusem postoupil i dálkař Radek Juška (780 cm). V soutěži desetibojařů je po třech disciplínách Adam Sebastian Helcelet šestý, Jiří Sýkora neměl v kouli platný pokus, a tím přišel o šanci na lepší výsledek. Přímý přenos sledujte od 18 hodin na ČT sport a ČT sport Plus.

Staněk prvním pokusem do finále

Koulaři měli hranici pro přímý postup do finále stanovenou na 21,15 metru a český reprezentant ji v úvodní sérii překonal o 24 centimetrů. "Jsem rád, že se mi ten pokus povedl, už v rozcvičování jsem hodil 21 metrů. Věděl jsem, že když si trochu pohlídám ten nájezd do otočky, tak to nemůže dopadnout špatně," řekl Staněk České televizi.

Boj o medaile začne ve 20:58. "Snažil jsem se ušetřit síly, forma evidentně vydržela. Teď ještě naladit se dobře na finále," dodal Staněk, který po zranění kotníku vynechal červencový světový šampionát v Eugene a dal přednost přípravě na ME.

Jeho forma v posledních týdnech rostla. Na mítinku v Lucembursku se výkonem 21,94 přiblížil na sedm centimetrů vlastnímu českému rekordu pod širým nebem a má nejlepší letošní výkon z přihlášených vrhačů.

První zlato do Polska, druhé zůstalo v Německu

První zlatou medaili v Mnichově získala vítězka maratonu Aleksandra Lisowská z Polska. Nejlepší z trojice českých vytrvalkyň Tereza Hrochová doběhla na 23. místě.

Hrochová a Moira Stewartová se zpočátku často objevovaly v čele, po polovině závodu ale začaly ztrácet. "Na trati jsem se s realizačním týmem nebyla schopná sesynchronizovat. Když jsem je potřebovala poprvé na druhé občerstvovačce v prvním kole, tak jsem je vůbec neuviděla, protože se mi tam neukázali, a to jsem tam vyběhla jako úplně první ze všech závodnic. Bohužel jsem pití nedostala. Na druhém kole mi to pustili předtím, než jsem to stihla vzít, takže jsem běžela skoro bez iontových a cukerných občerstvování. Běžela jsem jen na vodu, na kterou se maraton běhat nedá. Takže jsem to někdy ve třetím kole zabalila, že na to kašlu, protože už to nemělo cenu. Pak jsem se velice naštvala, vzala jsem si od nich aspoň pití, vodu a běžela jsem znovu," vykládala v cíli.

Lisowská zvítězila o šest sekund před Mateou Parlovovou Koštrovou z Chorvatska, pro bronz si doběhla Nizozemka Nienke Brinkmanová. Hrochová na vítězku ztratila sedm a půl minuty, o místo za ní byla Marcela Joglová. Ta běžela závod opatrněji.

"Začala jsem opatrně, věděla jsem, že příprava nebyla úplně 100 procent, tak jsem byla ráda, že začaly všechny opatrně. Jen jsem se snažila držet nějaké skupinky a nedívala jsem se na hodinky. Já jsem vesměs spokojená," řekla Joglová. Trápí ji problémy s kotníkem. "Jsou dlouhodobé a budu se muset na ně zaměřit. Musíme se zaměřit na fyzioterapii a teď si dát asi pauzu," přiblížila. Stewartová v závěru nabrala velké manko a obsadila 40. místo.

Ringer získal evropský titul v maratonu po strhujícím finiši v čase 2:10:21. Pro zlato si dosprintoval v posledních metrech, za ním doběhli Izraelci Maru Teferi a Gashau Ayale.

Juška ano, Švábíková a Stromšík, Kubíčková, Červenková

Desetibojaři Helceletovi vyšla koule, v níž byl výkonem 15,30 metru druhý, a po třech disciplínách je šestý se ztrátou 42 bodů na medaili. Naopak Jiří Sýkora neměl v kouli ani jeden měřený pokus. S velkým náskokem vede Švýcar Simon Ehammer, který vyhrál stovku a pak se v dálce blýskl veleskokem 831 cm.

Pro mistra světa a světového rekordmana Kevina Mayera skončila soutěž hned po úvodní disciplíně. V závěru stovky třicetiletý francouzský atlet výrazně zpomalil, cílem proběhl s velkou ztrátou v čase 11,67 a do dálkařského sektoru už kvůli svalovému zranění nenastoupil.

Juška se zachránil posledním – třetím – pokusem, skočil 780 cm a postoupil ze sedmého místa. Naopak tyčkařce Amálii Švábíkové 440 cm na druhý pokus k postupu nestačilo, skončila čtrnáctá, přestože se stejnou výškou postupovaly tři další tyčkařky, ale ty ji překonaly hned prvním pokusem.

Sprinter Zdeněk Stromšík se do semifinále stovky nedostal, ve svém rozběhu byl šestý s časem 10,60. V téže disciplíně neprošla z rozběhů ani Eva Kubíčková (11,61), koulařka Markéta Červenková kvůli zranění kolena při rozcvičování do kvalifikace nezasáhla.

Mistrovství Evropy v atletice v Mnichově:

Finále:

Muži:

Maraton: 1. Ringer (Něm.) 2:10:21, 2. Teferi 2:10:23, 3. Ayale (oba Izr.) 2:10:29, 4. Petros (Něm.) 2:10:39, 5. Navarro (Fr.) 2:10:41, 6. Lamdassem (Šp.) 2:10:52, ...Homoláč (ČR) nedokončil.

Desetiboj (po třech disciplínách): 1. Ehammer (Švýc.) 2845 b. (100 m: 10,56 - dálka: 831 - koule: 14,24), 2. Dester (It.) 2591 (10,81 - 746 - 14,56), 3. Wiesiolek (Pol.) 2563 (11,07 - 745 - 15,11), 4. Taam (Niz.) 2525, 5. Skotheim (Nor.) 2522, 6. Helcelet 2521 (11,13 - 728 - 15,30), ...20. Sýkora (oba ČR) 1636 (11,09 - 692 - bez výkonu).

Ženy:

Maraton: 1. Lisowská (Pol.) 2:28:36, 2. Parlovová Koštrová (Chorv.) 2:28:42, 3. Brinkmanová (Niz.) 2:28:52, 4. Dattkeová (Něm.) 2:28:52, 5. Episová (It.) 2:29:06, 6. Mayerová (Něm.) 2:29:21, ...23. Hrochová 2:36:00, 24. Joglová 2:36:26, 40. Stewartová (všechny ČR) 2:43:03.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m: 1. Olatunde (Ir.) 10,19, ...16. Stromšík (ČR) 10,60 - nepostoupil do semifinále.

Dálka: 1. Montler (Švéd.) 806, ...7. Juška (ČR) 780 - postoupil do finále.

Koule: 1. Sinančevič (Srb.) 21,82, 2. Staněk (ČR) 21,39 - postoupil do finále.

Ženy:

100 m: 1. Nkansaová (Belg.) 11,33, ...18. Kubíčková (ČR) 11,61 - nepostoupila do semifinále.

Tyč: 1. Šutejová (Slovin.) 450, ...14. Švábíková (ČR) 440 - nepostoupila do finále.

Koule: 1. Dongmová (Portug.) 19,32, ...Červenková (ČR) bez výkonu - nepostoupila do finále.