Diamantová liga 2024

Mäki v Mnichově postoupila do finále ME na 1500 metrů, čtvrtkaři skončili v semifinále

Po bronzovém úspěchu koulaře Tomáše Staňka pokračuje v Mnichově evropský šampionát v atletice. V dopoledním programu se dařilo Kristiině Mäki, která postoupila do finále na 1500 metrů. Diana Mezuliáníková naopak o medaile nepoběží stejně jako čtvrtkaři Patrik Šorm, Matěj Krsek, Pavel Maslák, Lada Vondrová a Tereza Petržilková. Vít Hlaváč obsadil v chůzi na 35 kilometrů devátou pozici, Tereza Ďurdiaková dvanáctou. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet uzavírá po osmi disciplínách top 10.

Loňská finalistka olympijských her Mäki ve druhém rozběhu útočila ze zadních pozic a v závěru se dokázala posunout na sedmé místo. Díky času postoupila i osmá Ellie Bakerová.

"Viděla jsem, že je to rychlé, nechala jsem si odstup a sledovala to zezadu. Vyplatilo se, měla jsem hodně sil a mohla v závěru zrychlovat, jen jsem si počítala průběžné pořadí," řekla Mäki v rozhovoru pro Českou televizi.

Mezuliáníková ještě při náběhu do cílové rovinky držela třetí místo, pak ji ale tři soupeřky předstihly a čas 4:07,37 na místenku ve finále nestačil. Přímo postupovaly čtyři mílařky, rozběh vyhrála obhájkyně titulu a stříbrná olympijská medailistka Britka Laura Muirová.

Z pětice čtvrtkařů neuspěl nikdo

Šorm v prvním semifinále na 400 metrů vyrovnal svůj nejlepší letošní čas 45,66 z pondělního rozběhu, ale na přímý postup to nestačilo a hned v dalším běhu jej rychlejší soupeři zbavili naděje. Do finále mu scházela desetina sekundy. "Kdybych měl vyšší dráhu (než druhou), věřím, že bych v tom finále byl," litoval Šorm.

Krsek doběhl za 45,92 ve druhém semifinále pátý, trojnásobný halový mistr světa a Evropy Maslák byl v posledním běhu šestý za 46,36.

Také pro Vondrovou a Petržilkovou znamenalo semifinále konečnou. Petržilková doběhla v úvodním běhu předposlední za 52,38, nasazená Vondrová byla ve druhém běhu čtvrtá, ale čas 51,83 jí ani zdaleka nestačil. "Nevím, co se stalo, asi nějaký osobní zkrat. Teď si připadám s prominutím jako blbec, když jsem každému vykládala, v jaké jsem přijela formě," hodnotila zklamaná Vondrová.

Do finále neprošel ani Damián Vích v běhu na 3000 metrů překážek.

Hlaváč došel do cíle na devátém místě

Novou disciplínu, která v programu atletického ME nahradila padesátku, ovládli Španěl Miguel Ángel López a Antigoni Drisbiotiová z Řecka.

López byl v ulicích bavorské metropole zcela suverénní a zvítězil s bezmála tříminutovým náskokem. Po osmi letech tak navázal na evropské zlato z dvacetikilometrové trati, na které je i mistrem světa z Pekingu 2015. Hlaváč na něj ztratil téměř jedenáct minut, Lukáše Gdulu zastavila diskvalifikace.

"Deváté místo je úplně super. Doufal jsem, že když se to povede, bude to první desítka. Začátek byl hodně pomalý. Na první čtyřce všichni nechali minutu, minutu a půl oproti normálním časům. Bylo příjemné, že jsme se aspoň rozešli, ale pak to začali klasicky práskat, takže jsem zvolil svoje tempo, šel jsem to hodně podle pocitu, protože jsem věděl, že konec bude náročný, že se oteplí a že bude svítit sluníčko. Na konci jsem sebral pár lidí, i když bylo posledních pět kiláků hrozných," popsal Hlaváč.

Také Drisbiotiová si mohla dovolit už daleko před cílem nerušeně slavit, nejbližší soupeřku totiž předčila o více než dvě minuty. V 38 letech získala první velkou medaili, před měsícem došla na MS v Eugene čtvrtá. Ďurdiaková se dlouho držela na desátém místě, v závěru však zpomalila.

"Od mistrovství světa jsem měla spoustu zdravotních problémů, start tady byl nejistý ještě týden před závodem, ale chtěla jsem to zkusit. Zabojovala jsem, co jsem mohla. Bez tréninku a bez dobré váhy to asi nešlo líp," konstatovala chodkyně, která byla na červencovém MS kvůli zdravotním problémům stažena z trati necelé tři kilometry před cílem.

Ani tentokrát se nevyhnula komplikacím. "Jsem spokojená, že jsem dokončila, protože jsem v průběhu tratě zvracela. Výsledek není špatný, doufala jsem v trochu lepší, ale bez tréninku to opravdu nešlo," dodala.

Helcelet pokračuje v desetiboji

Helcelet zahájil druhou polovinu desetiboje druhým časem 14,36 sekundy v běhu na 110 metrů překážek a polepšil si na sedmé místo, které udržel i po hodu diskem. Ve skoku o tyči však "jen" 460 centrimetrů a klesl na desátou pozici.

Rychlejší než Helcelet byl nad překážkami pouze lídr soutěže Simon Ehammer ze Švýcarska (13,75), který v Mnichově vyhrál už čtvrtou disciplínu a před večerním oštěpem a závěrečnou patnáctistovkou vede o 350 bodů.

Druhý soutěžní den přinese mimo jiné i finále dálkařů, v němž bude usilovat o co nejlepší výsledek Radek Juška. Medaile se budou udělovat v osmi disciplínách. Program vyvrcholí prestižním měřením sil ve sprintech na 100 metrů.

Mistrovství Evropy v atletice v Mnichově:

Finále:
Muži:
35 km chůze: 1. López (Šp.) 2:26:49, 2. Linke (Něm.) 2:29:30, 3. Giupponi (It.) 2:30:34, 4. Bermúdez (Šp.) 2:32:31, 5. Hilbert (Něm.) 2:32:44, 6. Úradník (SR) 2:35:44, ...9. Hlaváč 2:37:32, Gdula (oba ČR) diskvalifikován.
Desetiboj (po osmi disciplínách): 1. Ehammer (Švýc.) 7202 b. (100 m: 10,56 - dálka: 831 - koule: 14,24 - výška: 208 - 400 m: 47,40 - 110 m př.: 13,75 - disk: 34,92 - tyč: 520), 2. Dester (It.) 6852 (10,81 - 746 - 14,56 - 202 - 47,90 - 14,44 - 43,04 - 490), 3. Uibo 6788 (11,30 - 723 - 14,55 - 208 - 50,21 - 14,79 - 46,59 - 530), 4. Öiglane (oba Est.) 6779, 5. Kazmirek (Něm.) 6757, 6. Skotheim (Nor.) 6757, ...10. Helcelet 6576 (11,13 - 728 - 15,30 - 199 - 50,16 - 14,36 - 43,44 - 460), Sýkora (oba ČR) nedokončil.

Ženy:
35 km chůze:
1. Drisbiotiová (Řec.) 2:47:00, 2. Gonzálezová (Šp.) 2:49:10, 3. Madarászová (Maď.) 2:49:58, 4. Curiazziová (It.) 2:52:06, 5. Niedzialeková (Pol.) 2:53:12, 6. Barcellaová (It.) 2:55:04, ...12. Ďurdiaková (ČR) 3:01:19.

Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
400 m - semifinále: 1. Hudson-Smith (Brit.) 44,98, ...10. Šorm 45,66, 16. Krsek 45,92, 20. Maslák (všichni ČR) 46,36 - nepostoupili do finále.
110 m př.: 1. Gaio (Švýc.) 13,46.
3000 m př.: 1. Zoghlami (It.) 8:30,67, ...21. Vích (ČR) 8:41,43 - nepostoupil do finále.

Ženy:
400 m - semifinále: 1. Kaczmareková (Pol.) 50,40, ...14. Vondrová 51,83, 18. Petržilková (obě ČR) 52,38 - nepostoupily do finále.
1500 m: 1. Ennaouiová (Pol.) 4:02,73, ...7. Mäki 4:04,40 - postoupila do finále, 15. Mezuliáníková (obě ČR) 4:07,37 - nepostoupila.
Dálka: 1. Mihambová (Něm.) 699.
Kladivo: 1. Skydanová (Ázerb.) 74,57.