Sokolský zpravodaj

Stříbrná rozlučka. Soukalová stála v posledním závodě na stupních vítězů

Chanty Mansijsk – Už tak úspěšnou biatlonovou sezonu zakončila další medaile. V závěrečném závodě s hromadným startem světového poháru biatlonistek skončila Gabriela Soukalová na druhém místě za vítěznou Laurou Dalhmeierovou z Německa, která rovněž střílela bezchybně. Veronika Vítková po pádu nedojela. Celkový seriál ovládla Darja Domračevová.

Stupně vítězů v Chanty Mansijsk: Soukalová, Dahlmeierová, Dorinová-Habertová
zdroj: ČTK

Soukalová, která na Sibiři před dvěma lety vyhrála tři závody, se postarala o to, že z každé z devíti zastávek světového poháru odjížděla česká výprava s minimálně jednou medailí.

Smutně skončila životní sezona pro Veroniku Vítkovou, která si v hromadném pádu ve sjezdu pohmoždila kotník a po druhé střelbě odstoupila. V celkové klasifikaci světového poháru nicméně obsadila čtvrté místo, nejlepší v kariéře, Soukalová byla šestá. V Poháru národů skončily Češky druhé a k tomu navíc přidaly malý glóbus za prvenství ve štafetách.

"Absolutně jsem takovou sezonu nečekal," řekl trenér žen Zdeněk Vítek. "Holky v přípravě nebyly špatné, ale průběh sezony byl nad jakékoliv předpoklady. Vyšel nám začátek, potom i prostředek zimy a až na malé zaváhání na mistrovství světa ve štafetě jezdily holky celou sezonu fantasticky. Není víc co komentovat, to je prostě paráda."

Zatímco českým biatlonistům se střelba nedařila, rodačka z Jablonce nad Nisou si ji skvěle pohlídala a po poslední položce odjížděla těsně před Dahlmeierovou. V závěru posledního stoupání však už tempu mladé Němky nestačila.

"V závěru měla Laura navrch. V kopci taktizovala, zpomalila a pak to nakopla. Na její zrychlení jsem už neměla šanci zareagovat. Tak z toho nakonec bylo nádherné druhé místo," řekla Soukalová a dodala: "Konec sezony to ale byl i tak krásný, ne?"

"Byl to parádní závod. Klobouk dolů, jela perfektně," chválil trenér Zdeněk Vítek. "Verča se ocitla v pádu na konci balíku, zkoušela ještě dvě kola jet, snad bude kotník jen pohmožděný," dodal. Vítková pak v cílovém prostoru čekala se šampaňským, třetí Češka Eva Puskarčíková při své premiéře v závodu s hromadným startem obsadila 20. místo.

Domračevová doběhla čtvrtá a uhájila křišťálový glóbus před Finkou Kaisou Mäkäräinenovovu, jež po pěti chybách na střelnici obsadila až 13. místo.

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):

1. Dahlmeierová (Něm.) 35:08,2 (0), 2. Soukalová (ČR) -7,1 (0), 3. Dorinová-Habertová (Fr.) -19,9 (2) 4. Domračevová (Běl.) -28,9 (2), 5. Oberhoferová (It.) -32,0 (2), 6. Preussová (Něm.) -37,4 (2), 7. Eckhoffová (Nor.) -43,3 (2), 8. Jurlovová (Rus.) -47,2 (0), 9. Hildebrandová (Něm.) -51,0 (2), 10. Valj Semerenková (Ukr.) -53,3 (3), ...20. Puskarčíková -2:16,3 (4), Vítková (obě ČR) nedokončila.

Konečné pořadí závodů s hromadným startem: 1. Preussová 218, 2. Valj Semerenková 210, 3. Domračevová 206, 4. Soukalová 200, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 193, 6. Oberhoferová 172, ...10. Vítková 137, 37. Puskarčíková 21, 43. Landová (ČR) 10.

Konečné pořadí SP (po 25 závodech): 1. Domračevová 1092, 2. Mäkäräinenová 1044, 3. Valj Semerenková 865, 4. Vítková 793, 5. Hildebrandová 757, 6. Soukalová 752, ...33. Puskarčíková 232, 48. Landová 129, 68. Tomešová (ČR) 36.

Pohár národů: 1. Německo 7853,5, 2. Česko 7646,5, 3. Francie 7400,5, 4. Bělorusko 7266,5, 5. Ukrajina 7074, 6. Rusko 7001.