TCL V Repre

Šlesingr byl ve sprintu dvanáctý

Hochfilzen (Rakousko) - Český biatlonista Michal Šlesingr obsadil 12. místo ve sprintu Světového poháru v rakouském Hochfilzenu. Stejně jako v prvním krátkém závodu sezony v Östersundu zvítězil Švéd Carl Johan Bergman a bodově se dotáhl na lídra seriálu Martina Fourcada z Francie.

Šlesingr jednou chyboval při střelbě vleže a k deseti kilometrům si přidal stopadesátimetrové trestné kolo. Do sobotního stíhacího závodu vyrazí se ztrátou 47,2 sekundy. Z pětice českých reprezentantů bodoval už jen zkušený Zdeněk Vítek, jenž střílel za nulu a skončil pětadvacátý. Do dalšího závodu těsně postoupili třetí muž z nedělní stíhačky v Östersundu Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec, kteří se seřadili na 58. a 59. místě. Tomáš Holubec byl devětašedesátý.

"Dnes nám nepřálo tolik štěstí jako v Östersundu. Michal (Šlesingr) měl na trati kolizi s ruským biatlonistou, který jej jako rychlejšího nechtěl pustit. A Jarda Soukup v posledním kole spadl a ztratil dobrých 20 sekund. Přišli jsme tak o spoustu bodů do Poháru národů," litoval trenér Ondřej Rybář.

Světový pohár v biatlonu 2011/12 Rakousko

Podle něj Šlesingr přesto ukázal, že je v dobré formě, a udržel se mezi špičkou. "Bude důležité, aby v tomto trendu kvůli celkové klasifikaci Světového poháru pokračoval. Potěšil mě Zdeněk Vítek, který dnes střílel bezchybně. Věřím, že po všech jeho zdravotních peripetiích jej tento výsledek povzbudí," doplnil kouč.

Výtečně rozběhl závod Moravec; vleže střílel bezchybně, zklamala jej však střelba vstoje, obvykle jeho parádní disciplína. "Ondra střílel rychle, ale dělal fatální chyby při spouštění, proto terče míjel. Je to velká škoda, protože závod měl výborně rozjetý a mířil mezi patnáct nejlepších," konstatoval Rybář.

Ani jednou zato neminuli biatlonisté, kteří obsadili stupně vítězů. Třiatřicetiletý Bergman si dojel pro druhou výhru v sezoně a třetí v kariéře s náskokem 9,2 sekundy před Rusem Andrejem Makovějevem. O dalších deset sekund zpět skončil překvapivě Švýcar Benjamin Weger.

Carl Johann Bergmann
zdroj: ČTK/AP

Lídr SP Martin Fourcade obsadil 22. pozici a udržel těsně vedení v seriálu díky lepšímu třetímu výsledku, neboť má stejně jako Bergman na kontě dvě výhry. Šlesingr je pátý a Soukup devátý.

Premiérově v sezoně bodovaly i české ženy, a to díky třiadvacátému místu Veroniky Vítkové, která první tři závody v Östersundu vynechala. Barbora Tomešová obsadila 52. místo a Lea Johanidesová skončila 84. Sprint ovládla Němka Magdalena Neunerová, která čistě střílela a druhou v pořadí Finku Kaisu Mäkäräinenovou porazila o patnáct vteřin. Třetí skončila Ruska Olga Zajcevová, slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová byla šestá.

SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km: 1. Bergman (Švéd.) 24:41,9 (0 tr. okruhů), 2. Makovějev (Rus.) -9,2 (0), 3. Weger (Švýc.) -19,6 (0), 4. Svendsen (Nor.) -21,5 (1), 5. Usťugov (Rus.) -21,9 (1), 6. Bö (Nor.) -30,4 (0), 7. Graf (Něm.) -32,1 (0), 8. Ferry (Švéd.) -38,5 (0), 9. Boeuf (Fr.) -38,6 (0), 10. Malyško (Rus.) -43,4 (1), ...12. Šlesingr -47,2 (1), 25. Vítek -1:11,0 (0), 58. Soukup -2:05,4 (3), 59. Moravec -2:06,6 (3), 69. Holubec (všichni ČR) -2:24,0 (2).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. M. Fourcade (Fr.) 182 b., 2. Bergman 182, 3. Svendsen 165, 4. Bö 151, 5. Šlesingr 146, 6. Bailey (USA) 127, ...9. Soukup 108, 47. Vítek 21, 49. Holubec 18, 52. Moravec 16.

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Neunerová (Něm.) 21:09,2 (0), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -14,9 (1), 3. Zajcevová (Rus.) -22,7 (1), 4. Ekholmová (Švéd.) -23,4 (0), 5. Domračevová (Běl.) -25,0 (2), 6. Kuzminová (SR) -27,7 (1), 7. Viluchinová (Rus.) -31,1 (0), 8. Henkelová (Něm.) -33,6 (0), 9. Solemdalová -33,9 (1), 10. Ringenová (obě Nor.) -34,0 (0), ...23. Vítková -1:30,5 (1), 52. Tomešová -2:31,8 (2), 84. Johanidesová (všechny ČR) -3:40,2 (1).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. Neunerová 216, 2. Mäkärainenová 199, 3. Domračevová 165, 4. Bergerová (Nor.) 151, 5. Valj Semerenková (Ukr.) 130, 6. Ekholmová 129, ...43. Vítková 18.